Morawiecki dodal, že o reforme sa bude určite rokovať na únijnom summite. Poľsko podľa neho presadzuje "utesnenie hraníc EÚ a nepripúšťa veľké migračné masy" a nedopustí, aby "pašeráci ľudí diktovali podmienky Európskej únie".
Európsky blok sa dlho márne pokúšal zhodnúť na reforme migračnej a azylovej politiky, ktorú predložila Európska komisia v reakcii na nefunkčnosť doterajších pravidiel počas utečeneckej vlny z roku 2015. Kľúčová časť reformy týkajúcej sa solidarity s najvyťaženejšími štátmi zostávala pre ostro rozdelené pohľady dlho mimo záujmu politikov. V minulosti neúspešné návrhy riešení tiež zvyčajne počítali s "flexibilnou solidaritou", teda nejakými formami inej podpory migrácií zasiahnutých krajín ako len preberaním migrantov.
"Systém povinného prerozdeľovania sa už raz zrútil ako domček z kariet, keď sa ukázalo, že je neuskutočniteľný, škodlivý a nezodpovedajúci výzvam," napísal na twitteri poľský minister pre európske záležitosti Szynkowski veľ Senk. "Nebudeme súhlasiť s tým, aby nám boli vnucované absurdné nápady," dodal a pripomenul, že Poľsko si po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu "poradilo s najväčšou migračnou krízou po druhej svetovej vojne". Podľa agentúry DPA Poľsko prijalo asi 1,6 milióna vojnových utečencov zo susednej krajiny.