Agentúra AFP vo svojej správe pripomenula, že reformné návrhy krajne pravicovej izraelskej vlády by obmedzili autoritu najvyššieho súdu a dali politikom väčšie právomoci pri výbere sudcov.
Vzhľadom na kritiku a pouličné protesty, ktoré vládne návrhy vyvolali, premiér Benjamin Netanjahu v marci oznámil "prestávku" v procese schvaľovania reforiem, aby takto vytvoril priestor pre diskusiu.
Izraelský parlament v máji schválil návrh zákona o štátnom rozpočte, pričom Netanjahu prisľúbil, že bude "pokračovať v úsilí (svojej vlády) o dosiahnutie čo najširšieho konsenzu v otázke právnej reformy".
Netanjahuova vláda, ktorá je koalíciou jeho strany Jednota (Likud) a krajne pravicových a ultraortodoxných strán, tvrdí, že navrhované zmeny sú potrebné na obnovenie rovnováhy medzi zákonodarnou a súdnou mocou. Niektorí z účastníkov sobotňajších protestov držali v rukách aj transparenty kritizujúce nečinnosť vlády v súvislosti s prudko rastúcou vlnou kriminality, ktorá postihla arabskú menšinu v krajine.
Podľa mimovládnych organizácií bolo od začiatku roka v arabských komunitách v Izraeli pri násilnostiach súvisiacich s trestnou činnosťou zabitých približne 100 ľudí. AFP dodala, že Arabi v Izraeli sa už dlho sťažujú na diskrimináciu a nečinnosť polície v boji proti násiliu a kriminalite, ktoré postihujú ich komunity.