Toto sa stane, ak vláda nedostane dôveru
1. Opätovné vymenovanie
V prípade, že vláda nezíska dôveru parlamentu, prezidentka bude povinná ju odvolať. Podľa Radoslava Procházku môže hneď vzápätí vymenovať inú vládu, ale s najväčšou pravdepodobnosťou odvolanú vládu poverí výkonom právomoci až do vymenovania novej vlády po voľbách.
2. Kabinet v poverení
Politológ Mesežnikov hovorí, že ak nezískajú dôveru, budú vláda v poverení, porovnateľná s vládou Hegera. Na základe obmedzení si budú musieť deliť kompetencie aj s prezidentkou.
3. Obmedzenia z paláca
S týmto výkonom budú spojené viaceré obmedzenia. „Vláda napríklad vôbec nebude môcť prijímať zásadné opatrenia na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky ani rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky,“ uvádza Procházka. V podstate to znamená, že úlohou takejto vlády je zabezpečiť základnú prevádzku štátnych inštitúcií, pričom rozhodnutia so zásadným vplyvom na sociálne, ekonomické a zahraničnopolitické vzťahy má prenechať na ďalšiu vládu. Procházka hovorí, že toto obmedzenie sa jednak zložito vynucuje a jednak sa naň v praxi zjavne neprihliada.
4. Ochrana pred odvolávaním
Nevyslovenie dôvery poskytne premiérovi a členom vlády ochranu pred parlamentnými pokusmi o ich odvolanie. Procházka vysvetľuje, že vláda už bude odvolaná a nebude možné ju podrobovať odvolávaniu v parlamente. Jediný, kto môže odobrať ministrom poverenia, bude prezidentka. V poslednej vláde v poverení sa to už stalo. „Odišli štyria ministri a nemohli byť nahradení riadnym ministrom, čiže formálne sa toho ujal iný člen vlády, Eduard Heger. Takže by to bola rovnaká situácia,“ dodáva Mesežnikov.