Paradoxom je, že na trhoch sa elektrina aj plyn pohybujú na minimách, ktoré sa už dostali pod úroveň spred ruského vpádu na Ukrajinu. Nový Čas u kompetentných zisťoval, prečo sa to neodráža aj na cenovkách v obchodných reťazcoch. Potravinári vysvetľujú, že cenu neurčujú len energie a ich pokles ešte neznamená, že si zaplatíme menej.
„Ceny potravín sa skladajú z mnohých položiek. Je to predovšetkým cena ľudskej práce, teda mzdy a odvody za zamestnancov v podnikoch,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory Jana Holéciová.
„Napríklad za posledné 2 roky sme zaznamenali nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 70 %. To sa negatívne prejavilo na ekonomike chovu hydiny, pretože každé zvýšenie cien kŕmnych zmesí má zásadný vplyv na rast výrobných nákladov v chove hydiny,“ vysvetlila ďalší problém. Dôvodom je skutočnosť, že náklady na krmivá predstavujú 60 % všetkých nákladov spojených s výkrmom hydiny a viac ako 50 % nákladov pri produkcii vajec.
Ministerstvo reaguje
Podľa Holéciovej potraviny predražuje aj cena ľudskej práce. Aktuálne je v parlamente v druhom čítaní novela zákona o sociálnom poistení a s ňou spojené odpustenie odvodov zo sociálneho poistenia zamestnanca pre potravinárov. Práve v novele vidia riešenie na stabilizáciu cien.
Ministerstvo sa plánuje vysokým cenám potravín venovať, naposledy bola na stole téma potravinových šekov pre chudobnejšie rodiny. „Je to v prípravnej fáze,“ reagoval rezort.