V roku 2013 usvedčili Berlusconiho z daňových únikov, čo viedlo k jeho vylúčeniu z hornej komory talianskeho parlamentu i pôvodne šesťročnému zákazu zastávať akúkoľvek volenú funkciu, ktorý mu milánsky súd v roku 2018 zrušil na základe expremiérovho "dobrého správania".
V posledných rokoch išlo najmä o aféru známu ako "bunga bunga", ktorá bola spätá s tanečnicou z nočného klubu, Maročankou Karim Mahrúgovou, prezývanou Ruby. Tá sa zúčastňovala na divokých večierkoch v Berlusconiho vile v roku 2010, keď bol ešte premiérom a ona mala v tom čase iba 17 rokov.
V prvom súdnom procese bol v júni 2013 odsúdený za sexuálne večierky na sedem rokov väzenia a doživotný zákaz vykonávať verejné funkcie. Tento verdikt však odvolací súd v Miláne v júli 2014 zrušil a Najvyšší súd v Ríme v marci 2015 potvrdil oslobodzujúci rozsudok nad bývalým premiérom Silviom Berlusconim.
Kauza "bunga bunga" ale lídra strany Forza Italia prenasledovala aj naďalej, keď bol obvinený z údajného podplácania svedkov v procese okolo neslávne známych večierkov v jeho vile pri Miláne. Vo februári 2023 však súd oslobodil bývalého premiéra od obvinenia z podplácania svedkov.
Aj vo vysokom veku bol Silvio Berlusconi napriek rôznym zdravotným komplikáciám stále politicky aktívny. V júli 2019 sa stal vo veku 82 rokov najstarším členom Európskeho parlamentu (EP).
Najdlhšie slúžiaci premiér v povojnovom období Talianska bol známy svojim blízkym priateľstvom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Často sa stretávali, či už v Rusku alebo v Taliansku.
"Ruský prezident Vladimir Putin nemal pravdepodobne s nijakým zo súčasných politikov taký blízky vzťah, ako to bolo s (bývalým) talianskym premiérom Silviom Berlusconim a (niekdajším) spolkovým kancelárom Gerhardom Schrderom," povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v interview pre ruský týždenník Argumenty a fakty.