"Zníženie počtu bodov APS ich zlúčením je vzhľadom na kritický nedostatok všeobecných lekárov pre deti a dorast jediný spôsob, ako zachovať fungovanie APS a zároveň aj chod ešte existujúcich ambulancií. Ide o snahu zabrániť zatváraniu pediatrických ambulancií, a teda zániku preventívnej a diagnosticko-liečebnej činnosti v tomto odbore," skonštatovala.
Poukázala na to, že na Slovensku aktuálne chýba pätina minimálneho potrebného počtu primárnych pediatrov, pričom minimálne polovica z nich je v dôchodkovom veku. "Títo lekári cez deň pracujú v ambulancii a následne bez prestávky zahajujú službu na APS v trvaní do 22.00 h, pričom ďalší deň opäť ošetrujú detských pacientov vo vlastnej ambulancii," upozornila.
Dodala, že v niektorých regiónoch sa lekári vzhľadom na nenaplnenú sieť ambulancií na ambulantných pohotovostiach striedajú niekoľkokrát za mesiac. "Čo je neudržateľné tempo, ktoré nevyhnutne povedie k zatvoreniu ešte existujúcich ambulancií," podotkla Orosová.
Zväz je zároveň podľa jej slov presvedčený o tom, že avizované zmeny budú mať podstatne menší dosah na dostupnosť zdravotnej starostlivosti či zaťaženie nemocníc v porovnaní s reálne hroziacim rizikom zatvárania desiatok pediatrických ambulancií. Dodala tiež, že ZAP plne podporuje výzvu "Počúvajte primárnych pediatrov", v ktorej pediatri žiadajú o urýchlené riešenie neudržateľnej situácie vzhľadom na personálnu krízu.
Ambulantné pohotovosti pre deti aj dospelých majú po novom fungovať už len do 20.00 h. Sieť detských pohotovostí sa má tiež zredukovať. Ministerstvo zdravotníctva to okrem iného odôvodňuje nedostatkom a preťaženosťou primárnych pediatrov. Zmeny vítajú zástupcovia ambulancií či pediatri. Naopak, nesúhlasia s nimi Asociácia nemocníc Slovenska, Lekárske odborové združenie ani Združenie miest a obcí Slovenska.