TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA. O tomto kroku rozhodla krízová jednotka v danom regióne, uviedlo ministerstvo v nedeľňajšom vyhlásení. Podľa regionálnych úradov sa uhynuté ryby našli v Gliwickom kanáli a Kedzierzynskom kanáli, kde dramaticky klesla hladina kyslíka.
"Vzorky odobraté 10. júna preukázali prítomnosť zlatých rias v Kedzierzynskom kanáli a na dvoch miestach Gliwického kanála. Riasy sa mohli pohybovať s prúdom," uviedlo ministerstvo. Riasy môžu produkovať toxíny škodlivé pre ryby. V predchádzajúcej vzorke odobratej 7. júna sa zlaté riasy objavili v Kedzierzynskom kanáli, ale nie v Gliwickom kanáli.
Gliwický kanál, ktorý začal fungovať v roku 1939, je dlhý 41 kilometrov a spája Gliwice v Hornom Sliezsku s Odrou. Z neho odbočuje Kedzierzynský kanál dlhý 4,5 kilometra, ktorý vedie do chemických tovární v meste Kedzierzyn-Kozle.
V lete minulého roka došlo k hromadnému úhynu rýb v rieke Odra, ktorá preteká pozdĺž nemeckých hraníc. Vedci na oboch stranách dospeli k záveru, že na vine je kvitnutie zlatej riasy známej pod latinským názvom Prymnesium parvum.