Podľa BVS je problémom preťažená kanalizácia a zlý manažment vody v prírode. Práve využívanie dažďovej vody bolo pritom v roku 2018 jednou z predvolebných tém súčasného primátora Valla.
Stovky áut stojacich v zápchach, zvuky hasičských sirén aj ľudia člnkujúci sa pod bytovkami. Aj tak vyzeral minulý týždeň v meste. Dôvod bol prostý - intenzívny lejak. Podľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), spadol minulý štvrtok miestami mesačný priemer.
„Kanalizácia nemá šancu také množstvo vody odviezť. Ústi do nej aj viacero potokov, ktoré stekajú z Karpát, čo tiež spôsobuje preťaženie,“ vysvetľuje hovorca BVS Ondrej Podstupka. Skokovo zvýšiť kapacitu kanalizácie podľa neho nie je možné. „BVS prevádzkuje 1 400 km kanalizácií. Ich nahradenie väčšími priemermi by stálo stovky miliónov a bolo by nutné rozkopať všetky ulice,“ dodal.
Predvolebná téma
Problémy po lejakoch sú však dlhodobým problémom. Vallovci v roku 2018 kritizovali vtedajšieho primátora Iva Nesrovnala za zlý manažment dažďových vôd. „Vieme, ako na to, máme prijaté aj strategické dokumenty. Ako sledujem vyjadrenia primátora Bratislavy, obávam sa, že vôbec tomu nerozumie,“ povedala v roku 2018 v rozhovore pre Denník N krajinná architektka a urbanistka Zuzana Hudeková.
Je spoluautorkou kapitoly o životnom prostredí v Pláne Bratislava, ktorý bol hlavným programom Matúša Valla. Nájdeme v ňom aj kapitolu o dažďovej vode, v ktorej autori navrhujú, aby bolo vydanie stavebného povolenia podmienené vypracovaním plánu zachytávania alebo vsakovania dažďových vôd, ale aj povinnosťou odvádzať dažďovú vodu mimo kanalizácie. Na otázku, či sú po 5 rokoch vízie splnené, z mesta neodpovedali.