"Je to skutočne alarmujúce a vysvetľuje to, prečo je svet stratený na ceste k dosiahnutiu rovnosti žien a mužov do roku 2030," uviedla Anam Parvezová z britskej pobočky humanitárnej organizácie Oxfam. "V roku 2021 sa každá piata žena vydala pred dovŕšením osemnástich rokov, 1,7 miliardy žien a dievčat žije z menej ako 5,5 dolára (121 Sk) na deň a ženy na celom svete stále vykonávajú trikrát viac neplatenej starostlivosti a domácej práce ako muži," dodala.
Na prekonanie zakorenených predsudkov je potrebné "vedomé úsilie a silné odhodlanie zo strany všetkých úrovní spoločnosti", uviedla profesorka špecializujúca sa na rodovo podmienené násilie na Mníchovskej univerzite Heidi Stöcklová. Napríklad v Bangladéši ale zaznamenala určitý pokrok, v krajine sa zvyšuje vzdelanosť žien, ktoré sú teraz tiež viac zastúpené v politike a hospodárstve.
"Zažili sme vážny odpor a ústup od ženských práv, predovšetkým v Afganistane, ale aj v západnom svete so zvolením Donalda Trumpa alebo v Južnej Kórei, kde bol nedávno zvolený antifeministický prezident," uviedla Stöcklová. "Nádej mi dáva to, že mladšia časť populácie tento ústup väčšinovo zjavne neznáša a usiluje sa o rovnoprávnu spoločnosť," dodala.
Správa vyzýva na lepšie uznanie ekonomického prínosu žien pre spoločnosť vrátane neplatenej práce, na prijatie zákonov a opatrení na zabezpečenie ich účasti na politike a na väčšiu aktivitu v boji proti stereotypom.