Pre širokú verejnosť a rodiny s deťmi je určených v rámci projektu Hry s umením niekoľko výstav k tejto téme: interaktívna výstava Veže do neba o najvýznamnejších stavbách v histórii ľudstva, inštalácia japonského architekta Arata Isozakiho a príbeh slávnej fotografie Obed na vrchole mrakodrapu z roku 1932, kde sa vďaka fotopointu môžete stať jej súčasťou. Výstavy sú k dispozícii do 27. augusta 2023.
Spoločný názov výstav Architektúra – ukazovateľ kultúry odkazuje na významné postavenie architektúry v dejinách i novodobej ére ľudskej civilizácie. „Architektúra je ako písanie. Musíte to znova a znova upravovať, aby to vyzeralo, že je to bez námahy,“ vyjadrila sa kedysi k svojmu povolaniu architektka Zaha Hadid. Architektúru industriálu priblíži vo svojej prednáške v rámci projektu architekt Rastislav Udžan v pondelok 19. júna 2023 o 17.00 hod. v Tatranskej galérii v Poprade.
Interaktívna výstava deti poučí aj pobaví
Jednou z inštalácií v rámci projektu Hry s umením 2023 – Architektúra ukazovateľ kultúry je interaktívna výstava Veže do neba, ktorá rodičov s deťmi oboznámi o najvýznamnejších stavbách v histórii ľudstva. Budovanie vysokých obytných veží kedysi prinášalo veľa problémov. Vďaka interaktívnym exponátom sa naučíte, ako sa riešili problémy s výkyvmi teplôt, pôsobením vetra, ako boli stavby chránené pred požiarmi alebo zemetrasením. Môžete si vyskúšať, aké je viezť sa vo výťahu v mrakodrape. Z dostupných stavebníc si hravo postavíte niekoľko typov veží i vlastnú vysokánsku vežu do neba. Návštevou výstavy tak môžete získať množstvo vedomostí z histórie a techniky stavby veží a výškových budov.
Výstava tiež poukazuje na nebezpečenstvo pretekov o najvyššiu stavbu, ktoré v súčasnom svete prebiehajú. Zámerom je teda oboznámiť deti s úžasnými vynálezmi a stavbami človeka, ale súčasne ich pripraviť na to, že treba mať na pamäti, aby táto snaha nebola prospešná len ľuďom, ale musí byť ohľaduplná aj k prírode a chrániť našu Zem. Výstava je realizovaná v spolupráci s BIBIANOU, medzinárodným domom umenia pre deti v Bratislave. Autorkou námetu, scenára a výtvarno-priestorového riešenia je Lucia Marušicová.
Japonský umelec predbehol svoju dobu
Výstavu jedného z najvýznamnejších svetových architektov, laureáta Pritzkerovej ceny (za rok 2019) Arata Isozakiho, uvádza Tatranská galéria v Poprade vďaka spolupráci s Kabinetom architektúry v Ostrave a s podporou Múzea japonského umenia a technológie Manggha Krakov. Kurátorom výstavy je Tadeáš Goryczka.
Japonský umelec Arata Isozaki (1931 – 2022) vyrastal v meste blízko epicentra výbuchu atómovej bomby zhodenej na Hirošimu. „Moja prvá skúsenosť s architektúrou bola jej absencia a začal som premýšľať o tom, ako by ľudia mohli prestavať svoje domovy a mestá.“ Isozaki predbehol svoju dobu s víziou jednotného sveta a uľahčil dialóg medzi Východom a Západom. Vo svojej prvej zámorskej zákazke, návrhu pre Múzeum súčasného umenia v Los Angeles (1981 – 1986, Kalifornia, USA), sa ukázal ako vedúca osobnosť medzinárodnej architektúry 80. rokov. Dokončil viac ako sto architektonických projektov, napr. Team Disney Building (Florida, USA), Kultúrne centrum Shenzhen v Číne, Ústrednú akadémiu výtvarných umení a Múzeum umenia (Peking, Čína) či Katarské národné kongresové centrum (Dauha, Katar). Najbližšou stavbou je Múzeum japonského umenia a techniky Manggha v Krakowe, ktoré navrhol vďaka finančnej podpore poľského režiséra Andrzeja Wajdu. Okrem ikonických budov sa šesť desaťročí jeho tvorby odráža aj vo filozofii, výtvarnom umení, dizajne, hudbe, filme a hrách.
Dali by ste si Obed na vrchole mrakodrapu?
Túto možnosť návštevníkom ponúka komorná výstava k jednej z najznámejších fotografií. Vďaka fotopointu sa totiž môžete sami stať súčasťou slávnej fotografie s názvom Obed na vrchole mrakodrapu. Fotografia zachytáva jedenástich mužov obedujúcich na tráme rozostavaného mrakodrapu asi 240 metrov nad zemou v New Yorku. Jedným z mužov bol aj slávny Slovák Gusti Popovič z Vyšného Slavkova, starý otec známych umelcov Vladimíra a Ivana Popoviča. Povolaním bol pôvodne drevorubač a tesár, keď v Amerike zarobil dostatok peňazí, vrátil sa do svojej rodnej dediny a za zarobené prostriedky kúpil lesy a polia.
Autorstvo fotografie rozostavaného Rockefellerovho centra z roku 1932 sa pripisuje Charlesovi Clydovi Ebbetsovi. Jeho úlohou bolo vytvoriť fotografie, ktoré by pomohli zvýšiť povedomie o stavbe aj samotný prenájom centra v ekonomicky náročnom období. Slávna fotografia zachytáva obyčajných mužov v neobyčajnej situácii a pre dané obdobie sa stala ikonickou.
Uvidíte aj niečo popradské
Pri príležitosti stého výročia narodenia českého maliara a architekta Vladimíra Jandejska (*1923) si môžu návštevníci prezrieť jeho Výber z tvorby zo zbierok Tatranskej galérie v Poprade. Svojou nezameniteľnou maliarskou technikou zvečnil napr. zvonicu v Poprade, Gerlachove, kostolík v Tatranskej Kotline, pavilónik v Starom Smokovci či krajinárske motívy z Vysokých Tatier. Všetky výstavy sú pre verejnosť sprístupnené do 27. augusta 2023.