Uviedla to v utorok Organizácia Spojených národov (OSN). TASR o tom informuje na základe správy Reuters. K pretrhnutiu priehrady, ktorá je súčasťou vodnej elektrárne Kachovka na Rusmi okupovanom území Ukrajiny, došlo v skorých ranných hodinách 6. júna. Následné záplavy prinútili tisíce ľudí, aby opustili svoje domovy. Regiónu hrozí ekologická a humanitárna katastrofa.
Nie je jasné, čo presne spôsobilo pretrhnutie priehrady, hoci nórski seizmológovia a americké satelity zachytili niečo, čo vyzerá ako výbuch. Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú z jej zničenia.
Šéf humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths pre BBC povedal, že pretrhnutie priehrady môže mať významný vplyv na potravinovú bezpečnosť. Celá oblasť, ktorá smeruje k Čiernemu moru a Krymu, je obilnicou nielen pre Ukrajinu, ale aj pre svet, upozornil.
"Už teraz máme problémy s potravinovou bezpečnosťou a som si istý, že ceny potravín sa budú zvyšovať," skonštatoval Griffiths. Poukázal pritom na zaplavenie poľnohospodárskej pôdy, čo spôsobí obrovské problémy pri zbere, ale aj sejbe budúcej úrody a bude mať vplyv na globálnu potravinovú bezpečnosť.