Vláda Ľudovíta Ódora (46) rozhodla, že za tieto peniaze postavia nové budovy v Banskej Bystrici a Martine. Práve druhé zdravotnícke zariadenie malo problémy pri nájdení zhotoviteľa, preto sa kabinet uzniesol na tom, že do polovice roka 2026 bude stáť len hrubá stavba, nie celá funkčná nemocnica.
V prípade Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici pôjde komplet o nový projekt, ale míľnikom je, aby o tri roky stála len hrubá stavba. Podmienky upravili aj v prípade Univerzitnej nemocnice v Martine, kde upustili od pôvodnej myšlienky hotovej nemocnice. Rovnako stačí, ak bude stáť do roku 2026 hrubá stavba, úplne dokončená by mala byť až dva roky na to. Nemocnice sú zaviazané splniť míľnik podpísania zmluvy so zhotoviteľom, čo sa v prípade projektu Rázsoch nepodarilo.
Napriek tomu, že sa do projektu prihlásili aj nemocnice v Trnave, Košiciach, Prešove a aj Národný ústav detských chorôb v Bratislave, šancu nakoniec dostala Banská Bystrica. Podľa premiéra sa konsenzuálne dospelo k názoru, že projekt výstavby je z pohľadu realizovateľnosti najvhodnejší kandidát. „Naozaj chceme pomenovať veci, aké sú, a netváriť sa, že to nejak zvládneme. Práve preto sme sa rozhodli, že nebudeme z plánu obnovy financovať Rázsochy a v tej podobe, ako bol nastavený, ani projekt v Martine,” uviedol Ľudovít Ódor.
Podpredsedníčka vlády pre plán obnovy a eurofondy Lívia Vašáková zdôraznila, že sa rozhodovali podľa toho, čo vedia zrealizovať a nie podľa toho, ktoré sú najpotrebnejšie pre Slovensko. „Prešli sme všetky projekty nemocníc a zhoda bola na úrovni všetkých expertov,“ skonštatovala Vašáková. Minister zdravotníctva Michal Palkovič potvrdil, že financovanie oboch projektov bude kombinované a že nastanú zmeny v oblasti projektového riadenia a vyhodnocovania ich pokroku.