Zmeny v Martine
Realizácia projektu Univerzitnej nemocnice v Martine nebude možná v pôvodnom znení. Neúspešné verejné obstarávanie totiž prinieslo výrazné omeškanie. „Samotná realizácia projektu nie je týmito objektívnymi okolnosťami ohrozená, avšak v rámci plnenia míľnikov a cieľov v rámci plánu obnovy je možná realizácia do úrovne hrubej stavby,“ dodáva rezort zdravotníctva.
Nemocnica chce vyhlásiť verejné obstarávanie na stavbu novej univerzitnej nemocnice najneskôr do konca augusta. Riaditeľka nemocnice v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková hovorí, že k príležitosti, ktorú dostali, pristupujú s rešpektom. Prvé stavebné práce by sa mali začať koncom roka 2024, pričom výstavba neobmedzí poskytovanie zdravotnej starostlivosti, keďže lôžková a poliklinická časť, urgentný príjem a operačné sály budú v plnej prevádzke až do odovzdania novej stavby. Mierne sa skomplikuje len logistika a prístup do areálu.
Najlepšie boli tieto projekty
Martin Smatana, zdravotnícky analytik
Vybrala vláda tie správne nemocnice?
- Z pragmatického pohľadu vieme, že sú míľniky, ktoré sa musia plniť, to znamená, že sa museli vybrať tie projekty, ktoré majú najväčšiu pravdepodobnosť, že sa do toho termínu stihnú pripraviť. Ak by sa vybrali tie projekty, ktoré by neboli schopné míľniky plniť, tak by sa to zase dostalo do stavu, aký je teraz, že sú zmätky, chaos a celé sa to nestíha. Bolo zrejmé, že tieto dve nemocnice majú do úrovne hrubej stavby najväčšiu šancu splniť termíny.
Takže by ste ich vybrali aj vy?
- Ja som aj s kolegami v lete pre Úrad vlády pripravoval metodiku alebo rebríček z pohľadu pridanej hodnoty, aké projekty by mali najväčší zmysel z pohľadu spádu, počtu pacientov, náročnosti pacientov a iných parametrov. Z toho nám vyšlo, že na prvom mieste mal najväčší zmysel projekt Banskej Bystrice, potom Martina a nemocnice v Košiciach. Tie projekty, ktoré teraz vybrali, sú z pohľadu maximalizácie pridanej hodnoty na jedno investované euro tie najlepšie.