Za hlasovalo 34 poslancov zo 136 prítomných, proti bolo 43 poslancov, 54 sa zdržali a piati nehlasovali. Vládu podporili len poslanci za SaS, nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera a Tomáš Valášek. Zdržali sa Sme rodina, OĽANO aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho. Proti hlasovali len poslanci Smeru-SD a niekoľkí nezaradení.
Čo vyčítajú politici úradníckej vláde a čo, naopak, ocenili? A čo si o nevyslovení dôvery myslia odborníci?!
kúsili to, ale väčšinu si na svoju stranu nezískali. Úradnícka vláda predstavila svoje programové vyhlásenie, teda oblasti, ktoré sa rozhodla za pár mesiacov svojho fungovania riešiť. Jej prioritou mal byť dôraz na budúcnosť, konkurencieschopnosť a úspech Slovenska. Odborníci zároveň nechceli otvárať citlivé kultúrno-etické témy.
„Som presvedčený, že tento program vie to preklenovacie obdobie medzi dvoma vládami zaplniť zmysluplne a vie to zaplniť aj kvalitnou a odbornou diskusiou, kvalitnými rozhodnutiami. Samozrejme, dôležité bude aj to, do akej miery vieme dialóg nastaviť do budúcnosti v prospech Slovenska,“ uviedol premiér Ódor.
Otázna podpora zákonov
Hoci poslanci niektorých strán ruku za Ódorov kabinet nezdvihli, vedia si vraj predstaviť, že dobré návrhy zákonov by v parlamente podporili. Napríklad predseda Hlasu tvrdí, že s predsedom vlády našli aj spoločnú reč: „Informoval ma, že jednou z hlavných priorít bude záchrana eurofondov a plánu obnovy, čo je aj naša priorita. Bude sa snažiť pripraviť aj nejaké riešenia na boj s infláciou a cielenú pomoc vybranej skupine ľudí. Tretia priorita je priviesť krajinu k parlamentným voľbám v pokoji s tým, aby čo najmenej ľudí pochybovalo o ich správnosti,“ ozrejmil.
Ódor má ambíciu všetko konzultovať s politickými stranami. „Máme snahu viesť konštruktívny dialóg s politickými stranami počas celého pôsobenia, komunikovať s nimi otvorene o aktuálnom stave vecí verejných, aby budúca vláda mohla prísť s realistickou víziou pre krajinu,“ tvrdí Ódor.
Len z princípu
Vyslovenie dôvery berie politológ Radoslav Štefančík ako trucpodnik niektorých politických strán. „Niektoré strany útočia na túto vládu len z princípu. Nielen Smer, Hlas či Republika, ale aj Igor Matovič nevie prehrýzť, že je tam niekto lepší ako on a z princípu hľadá dôvody, prečo ju nepodporiť. Vláda je tu na to, aby predkladala návrhy zákonov na schválenie, vzhľadom na to, že nebude mať podporu ju teda politické strany v parlamente nepodporia, čím stráca kľúčový nástroj svojho fungovania,“ dodal politológ.