A práve pred začínajúcou sa dovolenkovou sezónou vyzývajú odborníci na opatrnosť, aby sa z letného sna o pobyte pri mori nestala nočná mora. Dovolenkári sa delia na tých, ktorí trávia leto „na vlastné triko“ a tých, ktorí si radšej zaplatia všetko naraz cez cestovnú kanceláriu (CK). Tí druhí majú nevýhodu v tom, že veľa dohodnutých vecí si môžu overiť až na mieste.
Aby ste predišli prípadným sklamaniam, mali by ste výber CK dobre zvážiť. „Pred podpisom zmluvy si musí byť klient istý, že CK je certifikovaná, že spĺňa všetky náležitosti,“ hovorí prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkeš a vysvetľuje: „Tých je viac, ale stačí jedna skutočnosť, hlavne, keď kupuje zájazd na webe, je dôležité, aby si pozrel stránku CK a tam musí byť certifikát poistenia insolventnosti.“ Podľa Berkeša je na Slovensku vyše 70 subjektov, ktoré ponúkajú zájazdy a nespĺňajú zákonné podmienky.
Ak sa dá, vyberte si kamennú predajňu
Roman Berkeš, prezident SACKA
Stáva sa, že napríklad na facebooku niekto, kto sa tvári ako cestovka, napíše, aby mu ľudia poslali peniaze priamo na účet. Na to si treba dávať pozor. Predajca zájazdu uvedie link, číslo účtu a klienta potom navedie na komunikáciu cez správu. Tam mu vysvetlí, že má zaplatiť a on mu pošle prefotenú zmluvu. Na toto radšej nepristúpiť. Ak existuje kamenná pobočka, vždy odporúčam podpísať zmluvu v nej. Ak sa zájazd ponúka iba na webe, mal by byť kúpený priamo cez tento web, ale predtým si treba overiť údaje o cestovke, to znamená kontakty, sídlo, informáciu o certifikáte insolventnosti - až potom potvrdiť platbu. Názov webovej stránky by tiež nemal mať nejakú čudnú koncovku, nie je na to dôvod, čiže malo by to byť „sk“.