„Napríklad za posledné 2 roky sme zaznamenali nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 70 %,“ vysvetlila hovorkyňa Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory Jana Holéciová.
Vysokú infláciu vníma aj Ódorov kabinet. „Kľúčová bude príprava a implementácia opatrení, ktoré by pomohli slabším príjmovým skupinám v boji s vysokou infláciou a jej dopadmi,“ píše sa v programovom vyhlásení.
Analytička Jana Glasová: Spomaľovanie uvidíme v druhej polovici roka
V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022 rástli v máji najrýchlejšie potraviny a nealko nápoje, ktoré boli medziročne drahšie až o takmer 22 %. Vidíme, že pokles cien potravín a agrokomodít vo svete sa premieta už aj do cien v našich obchodoch. V máji boli medziročne vyššie hlavne ceny chleba, pečiva a obilnín, mäsa, mlieka, mliečnych výrobkov a vajec a tiež cukru. Ich rast dosahoval okolo 20 až 28 %. Druhý najrýchlejší medziročný rast zaznamenali v máji ceny v oblasti vzdelávania a ceny v reštauráciách a hoteloch.
Akú infláciu očakávate v tomto roku?
Očakávame, že aj v ďalších mesiacoch sa inflácia bude postupne zmierňovať. Do spomaľovania rastu spotrebiteľských cien by sa mal ďalej premietať hlavne pomalší rast cien agrokomodít a potravín vo svete a tiež lacnejšie energie. Ceny niektorých agrokomodít (repka, slnečnica, kukurica, ale aj mlieko a mliečne výrobky) už zaznamenávajú pokles. Spomaľovanie rastu cien potravín zrejme výraznejšie pocítime v druhom polroku tohto roka. Ceny energií sú už na úrovniach ako pred vypuknutím vojny a vyzerá to tak, že budú aj ďalej klesať. Nateraz očakávame priemernú infláciu za rok 2023 okolo 10 %, pričom však nevylučujeme ani pomalší rast cien. A v budúcom roku 2024 by inflácia mohla ešte spomaliť na 6 - 7 %.