Zistili to vedci z britskej univerzity v Readingu, ktorí študovali nerovnomerné prúdenie vzduchu v bezoblačnom priestore, kde je pre pilotov ťažšie sa turbulenciám vyhnúť. Tento nárast pripisujú otepľovaniu spôsobenému ľudskou činnosťou a emisiami oxidu uhličitého, kvôli ktorým sa mení rýchlosť vetra vo veľkých výškach, napísal server BBC News. Najväčší nárast turbulencií bol zaznamenaný na letových trasách v Spojených štátoch a v severnom Atlantiku a výrazne ich pribudlo tiež v Európe, na Blízkom východe a v južnom Atlantiku.
"Po desiatich rokoch výskumu, ktorý ukazoval, že zmena klímy v budúcnosti zvýši turbulencie v bezoblačnom priestore, máme teraz dôkazy, ktoré naznačujú, že tento nárast už začal," uviedol vedec Paul Williams z univerzity v Readingu, ktorý sa na štúdii podieľal. "Mali by sme investovať do zdokonalenia systémov predpovedania a detekcie turbulencií, aby sme zabránili tomu, že sa drsnejší vzduch v nasledujúcich desaťročiach premietne do nepokojnejších letov," dodal.
Častejšie turbulencie súvisia so zmenami v tryskovom prúdení. Jav, v angličtine známy ako jet stream, ktorý sa v atmosfére vyskytuje v asi desaťkilometrovej výške, je prúdenie vzduchu v smere zo západu na východ v stredných zemepisných šírkach.