Doteraz patril legálny vek spôsobilosti na pohlavný styk v tejto ázijskej krajine medzi najnižšie na svete. Veková hranica, pod ktorou sa sexuálna aktivita považuje za znásilnenie, je v Británii 16 rokov, vo Francúzsku 15 rokov a v Nemecku alebo Číne 14 rokov. V Japonsku sa doterajšia veková hranica nezmenila od roku 1907.
Podľa nového zákona sa na dospievajúce páry s vekovým rozdielom najviac päť rokov nevzťahuje trestné stíhanie, ak sú obaja partneri starší ako 13 rokov. To znamená, že osoba bude za pohlavný styk s maloletou osobou vo veku 13 až 15 rokov potrestaná len vtedy, ak je o päť a viac rokov staršia ako maloletá osoba.
Japonsko naposledy menilo trestný zákonník v oblasti sexuálnych deliktov v roku 2017, ale podľa aktivistov boli reformy nedostatočné. V roku 2019 vyvolala séria oslobodzujúcich rozsudkov v prípadoch znásilnenia celonárodné protesty.
Schválený návrh zákona obsahuje zoznam príkladov, na základe ktorých je možné znásilnenie stíhať - napríklad obete pod vplyvom alkoholu alebo drog, vystrašenosť obetí alebo ak páchatelia zneužívajú spoločenské postavenie.
Predĺži sa tiež premlčacia lehota na nahlásenie znásilnenia z desiatich na 15 rokov, aby mali obete viac času prihlásiť sa na polícii, dopĺňa stanica BBC News.
Novelizovaný zákon tiež kriminalizuje "foto-voyerizmus", ktorý okrem iného zahŕňa tajné filmovanie sexuálnych aktov alebo tzv. upskirting (fotografovanie pod sukňou bez súhlasu).