Ako informoval portál Lad Bible, v roku 2003 tento zvláštny jav skúmali neurológovia Einar Wilder-Smith a Adeline Chowová. Odborníci merali krvný obeh v rukách dobrovoľníkov počas toho, ako ich mali ponorené vo vode. Zistili, že vtedy dochádza k výraznému zníženiu prietoku krvi. "Vankúšiky prstov zblednú, čo je spôsobené tým, že sa zúži prívod krvi z ich povrchu," vysvetľujú vedci.
Zaujímavosťou je, že za fenoménom „vráskavenia prstov“ stojí evolučný prvok. Pravekí ľudia v dávnej minulosti podľa všetkého mali vrúbkované prsty z viacerých dôvodov. Vedci skúmali mokré ruky dobrovoľníkov a zistili, že na uchopenie vyvinú menšiu silu, ako keď sú suché. Pokrčením sa zvýšilo trenie medzi prstami a predmetom a držanie bolo jednoducho lepšie. Naše prsty sú totiž mimoriadne citlivé na túto zmenu povrchového trenia.
Naši predkovia, rovnako ako my, nemuseli s mokrými rukami na povrchy príliš tlačiť, končatiny sa unavili pomalšie a danú činnosť mohli vykonávať dlhšie. Využívať to podľa odhadov mohli pri adaptácii na vlhké podmienky, ako sú chôdza po mokrých skalách, lov pod vodou a podobne.