Politici sa preto podľa predsedníčky budú musieť vážne zaoberať situáciou v zdravotníctve. Zálešáková skonštatovala, že nové zmluvy so zdravotnými poisťovňami síce navýšili cenu ošetrovacieho dňa, no len čiastočne pokrývajú oprávnené náklady. "Doplatky, ktoré začali kúpeľné podniky vyberať už v minulom roku, tak zostali, dokonca v niektorých kúpeľoch sa museli zvýšiť. Pre mnohých pacientov sa tak rehabilitačná liečba v kúpeľoch stáva nedostupná," doplnila.
Z rozpočtu verejného zdravotného poistenia by bolo podľa nej potrebné vyčleniť na kúpeľnú starostlivosť o 0,5 percenta viac prostriedkov. "Potom by tak ako pred pandémiou táto forma rehabilitačnej starostlivosti mohla byť poskytovaná ako štandardná súčasť manažmentu pacienta, dokonca aj ako včasná rehabilitácia prekladom z nemocničného lôžka," skonštatovala.
V prípade kúpeľnej liečby typu B, keď poisťovňa prepláca len liečbu a ubytovanie i stravu si pacient hradí sám, navrhuje pripraviť možnosť zdravotného pripoistenia. "Aby táto položka za ubytovanie a stravovanie a tiež preventívne programy v liečebných kúpeľoch boli zahrnuté do tejto formy zdravotného poistenia," vysvetlila.
Situácia je podľa nej zlá, pretože v slovenských nemocniciach je už roky nedostatok lôžok na potrebnú rehabilitačnú starostlivosť a práve kúpele majú vybavenie aspoň čiastočne túto potrebu pokryť. "Ak stratíme aj tieto rehabilitačné lôžka s vysokou pridanou hodnotou kúpeľného prostredia, využitia prírodných liečivých zdrojov, kvalitných klimatických podmienok, kvalitných liečebných tímov a moderného technického vybavenia určite bude nepriaznivý vývoj v kvalite života, viazanej na zdravie, pokračovať," upozornila.
Asociácia slovenských kúpeľov má pripravené potrebné analýzy, stanovené priority a návrhy pre politické strany, ktoré sa podľa jej predsedníčky budú musieť komplexne a vážne zaoberať situáciou v zdravotníctve. "Niektoré rozhovory už prebehli, na ďalšie sa chystáme. Niektoré politické strany prisľúbili zaradiť kúpeľnú starostlivosť do svojich volebných programov," ozrejmila.