O tom ako využiť psychológiu koňa a človeka nám na farme v Hornom Bare porozprávala psychologička Jana Janičová, ktorá vedie workshopy nielen pre deti so špeciálnymi potrebami, ale aj pre dospelých, seniorov a každého, kto bojuje s modernými neduhmi týkajúcimi sa psychického zdravia.
Keď sme zavítali na farmu, hneď našu pozornosť upútal nádherný hnedý kôň menom Suzi, na ktorom pokojne v kruhu jazdilo malé dievčatko. Kúsok odtiaľ si štvorčlenná skupinka detí potichu maľovala obrázky. Nikto by v tej chvíli neuhádol, že práve prebieha workshop v asistencii s koňmi pre deti zo Špeciálnej základnej školy v Šamoríne.
Liečivá intervencia
O tom, že dnes na stretnutie s koníkmi zavítali deti s autizmom, zníženým intelektom či mozgovou obrnou, sme sa dozvedeli až zo slov pani psychologičky Jany Janičovej. Unikátnou intervenciou v asistencii s koňmi sa inšpirovala v zahraničí. V programoch s koňmi, ktoré vedie, využíva svoje psychologické vzdelanie v kombinácii so skúsenosťami a láskou ku koňom i vzdelaním o prirodzenom horsemanshipe (komunikácii s koňmi), ktoré nadobudla v USA priamo u slávneho odborníka na kone, Montyho Robertsa.
„Verejnosti je dobre známy termín hipoterapia, ktorá je jednou z metód animoterapie a ktorá je prevažne zameraná na pohybové ústrojenstvo. Pôsobí komplexne a podporuje správne držanie tela, reguláciu svalového napätia, dýchanie, rovnováhu a podobne. Pracuje s jedinečným pohybom koňa a má významný vplyv na človeka. Vykonáva ju certifikovaný hipoterapeut,“ vysvetľuje Jana Janičová.
„Intervencia v asistencii s koňmi je zastrešujúci termín pre aktivity, ktoré zakomponovali koňa do starostlivosti o zdravie človeka. Patria sem neterapeutické aktivity, ktoré využívajú koňa s dôrazom na podporu kvality života, rozvoj niektorých zručností či kompetencií, terapeutické aktivity pomocou koňa, pričom sa pracuje primárne s väzbou človek-kôň, a sú smerované na oblasti duševného zdravia, zážitkové vzdelávanie alebo aj koučing v asistencii s koňmi. Naše aktivity sú zamerané na podporu duševného zdravia, prehĺbenie sebapoznania, podporu v oblasti zvládania stresu, napätia, s preventívnym, podporným aj sebarozvojovým účinkom.“