Krok za krokom
Tentokrát pod jej vedením s koňmi pracujú deti, ktoré majú viaceré ťažkosti. „Vždy vychádzame z potrieb danej skupiny. Táto skupina zo špeciálnej školy potrebuje pokojnejšiu atmosféru, individuálny prístup, pretože každé dieťa má špecifické potreby. Zameriavame sa najmä na podporu a udržanie pozornosti, komunikačných zručností, socializácie, podporu motoriky či zníženie symptómov úzkosti. Pri bežných skupinách sa väčšinou zameriavame preventívne na rôzne témy, napríklad v oblasti podpory sebadôvery, sebaúcty, sebauvedomenia, zvládania stresu či záťažových situácií,“ objasňuje svoju prácu psychologička. Dozvedáme sa však, že s deťmi robí aj preventívne programy zamerané na prežívanie emócií, spoluprácu a na nenásilnú komunikáciu v tíme.
„Pri interakcii s koňmi vôbec nemusíme jazdiť. Benefity má samotný kontakt s koňom. Pracujeme nenásilným spôsobom s cieľom vytvárať vzťah založený na dôvere a vzájomnom rešpekte,“ upokojuje psychologička pre prípad, že sa niekto bojí koní.
Bez slov
Stretnutia sú zamerané na osobnostný aj profesionálny rozvoj, sebapoznanie, redukciu stresu a vnútorného napätia. Okrem detí často prichádzajú aj dospelí či seniori. Intervencia s koňmi je však prospešná pre každého. „Kone majú prirodzenú schopnosť zachytiť naše emocionálne prejavy, pri ich následnom odzrkadlení nám pomáhajú uvedomiť si to, čo prežívame, aké signály vysielame a aké dostávame z okolia naspäť,“ pripomína odborníčka. Ako to však funguje?
„Klient pracuje s koníkom neverbálne na diaľku, človek sa musí sústrediť na svoj dych, svoj pohľad a na seba. Prostredníctvom neverbálnych povelov komunikuje s koňom a snaží sa získať jeho rešpekt. Bez toho, aby ho mal pripútaného lonžkou a aby k tomu došlo, je potrebná kongruencia, teda zhoda v tom, čo si myslíme, čo cítime a čo robíme. Dôležité je rešpektovať vzájomné hranice. Kľúčové je spojenie na báze rešpektu a dôvery medzi koňom, ktorý je lovenou zverou, a človekom ako predátorom. Spolupráca nie je vynútená, je založená na vzájomnej komunikácii a dobrovoľnosti, nie na báze trestu a strachu. Tieto atribúty následne pretransformujeme do medziľudskej sféry,“ zdôrazňuje a pripomína, že by sme nemali zabúdať na dôležitosť neverbálnej komunikácie, teda toho, čo o sebe bez slov vypovedáme.