Tento problém nie je plošný
Marián Viskupič, Saska
- Zvýšenie splátok hypoték po ukončení fixácie je síce nepríjemný zásah do rodinných rozpočtov, ale je to predvídateľný zásah a človek sa naň vie pripraviť. Je možné s bankou dohodnúť predĺženie splácania, prípadne iné úpravy. Návrhy strany Smer či Sme rodina nie sú správne, a už vôbec nie sociálne. Ak by štát a banky dotovali úroky, resp. časť splátok hypoték, je to situácia, že pomáhajú bohatším (tí, čo boli schopní dostať hypotéku) a skladať sa na to budú svojimi daňami a poplatkami aj chudobnejší ľudia, ktorí hypotéku nedostali a musia bývať v podnájmoch.
Uplatnenie daňového bonusu
Milan Majerský, KDH
- Treba rozlišovať, kto sa dostáva do problémov. Ľudia, ktorí majú hypotéky, aby mali kde bývať, čo je existenčné ohrozenie, alebo ľudia, ktorí sa rozhodli úspory investovať do kúpy bytov na prenájom. Sme za podporu bývania, kde bude občan prihlásený na trvalý pobyt. Keďže si hypotéky berú najmä rodiny s príjmom, vidíme cielenú podporu zamestnancov v možnosti uplatniť si určitú časť úrokov v daňovom bonuse.
Mimoriadne splátky aj mesačne
Juraj Šeliga, Demokrati
- Podal som návrh novely zákona, ktorý umožní ľuďom férovejšie a efektívnejšie manažovať svoje splátky hypotéky tak, aby mohli mimoriadnu splátku hypotéky bez poplatku urobiť kedykoľvek chcú a nielen raz do roka. Zároveň sa zákonom zvýši ročný limit, keď je to možné urobiť bez poplatku, z dnešných 20 % istiny na 30 %. Ak ľudia majú k dispozícii hotovosť, potom by mali mať možnosť využiť ju tak, ako to uznajú za vhodné.
Špeciálne programy
Veronika Remišová, Za ľudí
- Navrhujeme zaviesť špeciálne programy na reštrukturalizáciu hypoték pre občanov, ktorí majú problémy so splácaním a výrazne im stúpne úrok pri refixácii. Tieto programy by mohli zahŕňať možnosti zmeny splátkového kalendára, predĺženie doby splácania...
Hlas-SD
- Nateraz to nebudeme komentovať.