Zatiaľ čo Národná banka Slovenska (NBS) uvádza, že problémy so splácaním môže mať 6 % domácností, tak politici sa už predbiehajú v návrhoch, ako by vyššie splátky riešili oni.
Dlhé roky banky na Slovensku poskytovali úvery na bývanie aj so sadzbou pod 1 %, no teraz nové hypotéky len so šťastím zoženiete lacnejšie ako s úrokom 4 %. Odborníci upozorňujú, že pokles môže prísť už koncom budúceho roka, no to sa netýka ľudí, ktorým sa fixácia končí v nasledujúcich mesiacoch.
„V nasledujúcom období nie je vylúčený nekontrolovaný pokles cien, keďže stále vyššie úrokové sadzby pri nových hypotékach zhoršujú dostupnosť nehnuteľností,“ uviedla Európska centrálna banka. NBS upozorňuje, že mnohé domácnosti čaká vlna refinancovania hypoték, keď môže mesačná splátka vzrásť až o polovicu.
„Riziko ťažkostí so splácaním dlhov bude zmierňovať viacero faktorov. Prvým je pokračujúci rast nominálnych miezd a stabilný trh práce. Druhým je výrazný nárast reálnych príjmov domácností pred rokom 2021,“ dodávajú z NBS s tým, že problém so splácaním hypoték bude mať nasledujúce tri roky 6 % domácností.
Ekonóm Radovan Ďurana z INESS hovorí, že politici by mali dať ruky preč od hypoték: „Mali by sa starať akurát o to, aby investorom nebránili a zbytočne nezdržovali vo výstavbe. To, že Slovensko bolo rekordérom v raste zadlžovania bolo zapríčinené aj extrémne nízkymi úrokovými sadzbami. Ich umelé znižovanie by spôsobilo to isté – rast cien nehnuteľností, a v konečnom dôsledku vyššie náklady na bývanie.“