Ako informoval portál The Sun, otrava slnkom je vážny stav, ktorý je spôsobený nadmerným vystavením sa ultrafialovému (UV) žiareniu. Laicky povedané, ide o naozaj silné spálenie od slnka. Na to podľa odborníkov stačí len desať minúť. Zvyčajne si stav vyžaduje lekárske ošetrenie, aby sa predišlo komplikáciám, ako je poškodenie kože, úpal a rakovina.
Jedným z najčastejších príznakov je opuch. Dermatologička Debra Jalimanová z New Yorku uviedla, že to môže byť spôsobené alergickou reakciou na slnko. Patrí to medzi obrannú reakciu imunitného systému, ktorá sa prejavuje začervenaním a citlivosťou pokožky. Cievy sa rozšíria, aby sa zvýšil prietok krvi a urýchlilo sa hojenie, čo má za následok aj opuch.
Podľa WebMD existuje ďalších osem dôležitých príznakov, na ktoré si treba dať pozor. Na začervenanej pokožke sa môžu objaviť až bolestivé pľuzgiere alebo mravčenie. Medzi menej viditeľné varovné signály patria bolesť hlavy, horúčka, zimnica, nevoľnosť, závraty a dehydratácia. V takých prípadoch sa odporúča urýchlene vyhľadať lekársku pomoc. Odborník môže liečiť otravu slnkom intravenóznymi tekutinami na dehydratáciu, predpisom steroidov na pľuzgiere a opuchy, antibiotikami na a liekmi proti bolesti.
Prvú pomoc si dokážete poskytnúť aj sami doma studenými obkladmi. Najlepšie však je, vyhnúť sa nebezpečnému slnku a pokúsiť sa schladiť. Ak už musíte ísť von, noste so sebou opaľovací krém, klobúk a ľahké oblečenie. Vyhýbajte sa ťažkým fyzickým aktivitám. Dodržujte pitný režim, vyhýbajte sa alkoholu a kofeínu. Vetrajte len večer alebo v noci, keď vonkajšia teplota klesne.