"Bez silnej medzinárodnej podpory by sa Sudán mohol rýchlo stať miestom bezprávia," povedal Guterres. Situácia v regióne Dárfúr a sudánskom hlavnom meste Chartúm, kde zúria boje, je podľa neho katastrofálna. Ľudia sú napádaní vo svojich domoch a na uliciach.
"Predtým, ako tento konflikt vypukol, Sudán už zápasil s humanitárnou krízou. Tá teraz prerástla do katastrofy, ktorá postihla viac ako polovicu obyvateľov krajiny. Je dôležité zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu situácie," dodal.
Medzinárodní darcovia prisľúbili v pondelok na konferencii v Ženeve pomoc pre krízou zmietaný Sudán vo výške takmer 1,5 miliardy dolárov. Bude určená aj pre susedné krajiny, ktoré prijali ľudí utekajúcich pred bojmi. Oznámil to námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Podľa vysokého komisára OSN pre utečencov Filippa Grandiho je veľmi dôležité, aby bola prisľúbená "finančná pomoc jasne pridelená a vyplatená čo najrýchlejšie".
Podujatie, ktoré zvolali EÚ, Organizácia Spojených národov (OSN), Egypt, Nemecko, Katar, Saudská Arábia (SAE) a Africká únia (AÚ), má za cieľ preskúmať spôsoby, ako pomôcť nielen sudánskemu obyvateľstvu, ale tiež podporiť susedné krajiny, kam utiekli tisíce sudánskych utečencov.