Výstavu pripravil stropkovský nadšenec fotografie a rovesník fotografa žijúceho v Kanade Anton Hričan (77). „Všetky fotografie vznikli na Slovensku. Väčšina z nich v Bardejove. Po smrti Yuriho otca sa začal venovať jeho odkazu. V Bardejove objavil školu, kde boli zachované všetky artefakty dlhé roky, čiže časť fotiek pochádza z tejto budovy a niektoré vznikli v Michalovciach,“ priblížil Hričan výstavu s názvom Last folio, čiže posledný portrét. Podľa neho Dojč kladie prostredníctvom fotiek kníh veľký dôraz nato, čo si Židia museli vytrpieť počas holokaustu. Kurátorkou výstavy je Beáta Nemcová.
„Projekt predstavujú veľkoformátové farebné fotografie, ktoré predstavujú pozostatky židovskej kultúry u nás, ktoré mali byť vymazané z tohto sveta. Do fotografií kníh, ktoré už nemajú majiteľa, zničených cintorínov či synagóg Yuri Dojč vkladá osud preživších, tých, ktorí nám zanechávajú hlboký morálny odkaz pre budúcnosť. Projekt doplňuje i film s dojímavými osudmi ľudí, čo v tichosti prežili najväčšie utrpenie života a našli silu o ňom hovoriť,“ uzavrela kurátorka. Výstava potrvá do 18. augusta.
Kto je Yuri Dojč
- Narodil sa v Humennom, no v roku 1968 sa na základe politickej situácie u nás zmenil na emigranta a jeho životné cesty ho zaviedli do Kanady, kde sa začal venovať profesionálne fotografii. Okrem žiadaných komerčných fotografií sa preslávil aj svojimi tematickými projektmi - portrétmi veteránov druhej svetovej vojny, pozostatkov holokaustu, genocídy v Rwande. Spolu s producentkou Katyou Krausovou priniesli na Slovensko aj film „Last Folio“, ktorý mal premiéru v roku 2016 v Toronte.