Pre veľký nedostatok pediatrov totiž nedokážu obsluhovať menšie zdravotnícke zariadenia. Detskí lekári sa tak presunú do väčších celkov, ktoré budú vedieť zabezpečiť kvalitnejšiu starostlivosť pre malých pacientov. Problém je, že niektorí rodičia tak prídu o dostupné pohotovosti v blízkosti bydliska a zároveň sa urgenty v nemocniciach obávajú, že malí pacienti sa presunú práve tam.
Po týždňoch diskusií zverejnilo ministerstvo vyhlášku, ktorá presne určuje, ako bude rušenie detských pohotovostí prebiehať. Z rezortu ministra Palkoviča vysvetlili, že sieť detských pohotovostí sa má podľa návrhu redukovať postupne v troch fázach z pôvodných 61 na 40 do konca roku 2024. V prvej fáze od augusta 2023 má dôjsť k vypusteniu šiestich pevných bodov pohotovostí, ktoré sú už v súčasnosti bez prevádzkovateľa. Rezort argumentuje, že zlúčením má byť zabezpečená dostupnosť a udržateľnosť a všetky zmeny boli s kompetentnými konzultované.
„Navrhované zmeny boli iniciované a pripravované v úzkej súčinnosti priamo s lekármi, prediskutované so samosprávnymi krajmi. Dôvodom zmien je snaha o udržanie pediatrických ambulancií, ako aj ambulancií APS pre deti, vzhľadom na nedostatok pediatrov a ich vekovú štruktúru,“ uviedli z rezortu pre Nový Čas. Neobávajú sa ani toho, že malí pacienti budú mať väčší problém s dostupnosťou. „Aj po zmenách bude čas dojazdu pre 96,5 % obyvateľov do 30 minút, pre 2,9 % do 40 minút a len pre 0,6 % je dojazd do 50 minút,“ doplnil rezort.
Samosprávy sú proti
Najväčší vplyv majú zmeny na Trenčiansky a Košický samosprávny kraj. V mnohých menších mestách detské pohotovosti zaniknú a pacienti tak budú nútení dochádzať do nemocnice v Košiciach alebo v Trenčíne. Košický kraj sa neobáva, že by novinku obyvatelia pocítili, keďže zrušenú pohotovosť vedia stále suplovať ďalšie dve. „Vzhľadom na to, že z týchto dvoch ostane jedna a lekári, ktorí slúžili v pohotovosti pre okres Košice-okolie, budú slúžiť v pohotovosti pre okres Košice, pacienti by zmenu nemali pocítiť,“ skonštatovali pre Nový Čas.