Už v niekoľkých prieskumoch po sebe sa však potvrdzuje trend vzostupu Progresívneho Slovenska (PS), zatiaľ čo donedávna favorizovaný Hlas začína zľahka klesať. Na to, aby sa stal slovenským premiérom ešte donedávna pomerne neznámy Šimečka, teraz stačí, aby sa potvrdili súčasné trendy, a zároveň, aby sa nepodarilo zostaviť vládu Smeru. Čo si o tejto možnosti myslia odborníci a ako by Šimečka podľa nich zvládal takúto náročnú úlohu?
Ešte pred niekoľkými mesiacmi sa o prvé miesto v rebríčkoch preferencií bili Smer a Hlas. Z hĺbky štartového poľa im však vyvstal možno pôvodne nečakaný konkurent. Už pred pár týždňami sa Progresívne Slovensko objavilo na druhom mieste v prieskume NMS Market Research pre denník SME a na rovnakom druhom mieste je už aj v aktuálnom prieskume agentúry IPSOS pre Denník N.
Hoci náskok PS pred tretím Hlasom je zatiaľ minimálny, potvrdzuje sa dlhodobejší trend, v rámci ktorého PS po malých krokoch stúpa, zatiaľ čo Hlas skôr stagnuje, prípadne klesá. Podľa odborníkov, ktorých sme oslovili, tak nie je vôbec vylúčené, že by vládu po predčasných septembrových voľbách mohlo zostavovať práve PS a jeho líder Šimečka. „O víťazstvo v parlamentných voľbách hrajú tri strany - Smer, PS a Hlas, pričom žiadnu z nich by som ešte nevylučoval,“ hovorí pre Nový Čas riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik.
Prieskumom síce stále kraľuje Smer, ten má však oklieštený koaličný potenciál. Navyše, nie je vylúčené ani to, že voľby nakoniec vyhrá práve PS a pri zostavovaní vlády tak bude hneď prvý na ťahu práve Šimečka. „Viem si to predstaviť,“ reaguje na túto možnosť politológ Grigorij Mesežnikov. V prípade, ak by sa volebné výsledky príliš nelíšili od aktuálnych prieskumov, prichádzala by do úvahy napríklad koalícia v zložení PS, Hlas, Saska a Sme rodina.