Z filmov si pamätáme letné brigády mládeže na poli, na družstvách, v stánkoch s občerstvením, na benzínových pumpách. Aká je realita? Aké povinnosti má brigádujúci študent voči Sociálnej poisťovni? Koľko môže maximálne zarobiť? Ktoré pozície sa v inzerátoch objavujú najčastejšie a o ktoré je najväčší záujem?
Letná brigáda je nielen zdrojom zážitkov na celý život, ale pre mladého človeka je aj významným zdrojom finančného príjmu. Hoci nejde o horibilné sumy, pre študenta predstavujú značné vylepšenie vreckového. „Brigádnici môžu zarobiť toľko, na akej sume sa dohodnú so zamestnávateľom, resp. s viacerými zamestnávateľmi. Sociálna poisťovňa výšku príjmu z brigád neobmedzuje,“ vraví hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Študent na základe dohody o brigádnickej práci študentov má právo určiť si u zamestnávateľa dohodu na účely uplatnenia tzv. odvodovo odpočítateľnej položky (OOP) a znížiť si tak vymeriavací základ na platenie poistného na dôchodkové poistenie - starobné či invalidné, ako aj o OOP.
„Ak si študent nájde brigádu a uzavrie so zamestnávateľom príslušnú dohodu, nemá voči Sociálnej poisťovni žiadnu oznamovaciu povinnosť. Povinnosti zaňho bude automaticky plniť zamestnávateľ, ktorý ho prihlási do Sociálnej poisťovne a bude zaňho platiť aj poistné na sociálne poistenie z dohodnutej mzdy, teda z vymeriavacieho základu,“ vysvetľuje Kontúr.
Pozor na vek!
- Pre všetkých platí základné pravidlo - brigádnik musí mať v prvom rade dosiahnutý vek 15 rokov.
- Deň nástupu do práce nesmie byť skôr, ako brigádnik ukončí povinnú školskú dochádzku.