V skutočnosti však ide o laboratórnu analýzu materiálu podobného bahnu neznámeho pôvodu, ktorú laboratórium vykonalo v júli 2020 pre súkromného zákazníka. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.
Agentúra AFP sa obrátila na Centrálne laboratórium vodární v Debrecíne, ktorého meno zdieľaný dokument obsahuje. Laboratórium pre agentúru uviedlo, že dokument je pravý, ale údaje v ňom uvedené boli nesprávne interpretované.
Podľa laboratória možno z dokumentu jasne vyčítať, že vzorku im priniesol súkromný zákazník a ide o blatistý materiál žltej farby, nie o dažďovú vodu. Hoci je v dokumente uvedené, že vzorka bola odobratá zo zbernej nádrže, laboratórium vysvetlilo, že tento údaj poskytuje zákazník, pričom laboratórium nemá a ani nemôže mať presné informácie o zdroji vzorky.
K tomu, či z dokumentu možno vyvodzovať nejaké závery o zložení dažďovej vody, laboratórium uviedlo: "Z tohto dokumentu nemožno vyvodzovať žiadne závery o zložení dažďovej vody, pretože žiadna dažďová voda skúmaná nebola. Ako je uvedené v dokumente, bola predložená vzorka na testovanie. Odber vzorky nebol akreditovaný, takže akýkoľvek záver môže byť chybný."