Biden tiež skonštatoval, že Si bol v rozpakoch, keď Spojené štáty zostrelili údajný čínsky špionážny balón. „Dôvod, prečo sa Si Ťin-pching veľmi rozčúlil, keď som zostrelil ten balón s dvoma vagónmi špionážneho vybavenia, bol ten, že nevedel, že tam je,“ vyjadril sa v utorok Biden a dodal, že „to je pre diktátorov veľká hanba. Keď nevedia, čo sa deje“.
Čína v reakcii uviedla, že „dôrazne nesúhlasí“ s Bidenovými poznámkami a hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Mao Ning ich označila za „mimoriadne absurdné a nezodpovedné“. Na pravidelnej tlačovej konferencii povedala, že je to „otvorená politická provokácia“, ktorá porušuje diplomatickú etiketu.
Balón, ktorý podľa Číny monitoroval počasie, sa vznášal nad kontinentálnymi Spojenými štátmi a vo februári ho napokon zničilo americké vojenské lietadlo. Washington neskôr uviedol, že bol súčasťou rozsiahleho čínskeho programu zhromažďovania spravodajských informácií. Blinken, ktorý mal v tom čase navštíviť Peking, v dôsledku incidentu s balónom cestu odložil. Komunikáciu na vysokej úrovni medzi oboma krajinami obnovila až jeho víkendová návšteva, prvá zo strany najvyššieho amerického diplomata po takmer piatich rokoch.
Si uviedol, že v Pekingu dosiahli určitý pokrok, zatiaľ čo Blinken naznačil, že obe strany sú otvorené ďalším rozhovorom. Medzi krajinami však pretrvávajú veľké nezhody. Vzťahy sa prudko zhoršili v dôsledku obchodnej vojny z čias bývalého prezidenta Trumpa, nárokov Pekingu na Taiwan a spomenutého zostrelenia údajného špionážneho balóna.