Matky, ktoré práve absolvovali školu, to nemali ľahké, zákon na ne nepamätal s možnosťou získať materské. Cieľom novely zákona o sociálnom poistení, ktorú práve schválil parlament, je rozšíriť okruh poisteniek, ktoré majú nárok na materské. Ide najmä o tehotné ženy a matky tesne po ukončení štúdia. Legislatívnou zmenou chceli navrhovatelia zlepšiť možnosti žien na skĺbenie rodičovstva a pracovného života, najmä u vysokoškolsky vzdelaných žien.
„Mnohým pracujúcim absolventkám často chýba k nároku na materské len pár dní do úplného splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia,“ vysvetľoval pri schvaľovaní zákona predseda výboru pre sociálne veci Vladimír Ledecký. Mladé rodiny tak podľa neho zostávali bez materského. Zmenou v zákone sa im po novom bude započítavať aj samotné štúdium, čím sa nárok na materské sprístupní viacerým mladým rodinám.
Nie je však jasné, ako sa bude dávka vypočítavať, keďže na výpočet je potrebné odpracovať práve spomínaných 270 dní. Ak by bola matka teoreticky zamestnaná len jeden deň a výpočet by sa robil na základe tohto dňa, hrozilo by zneužívanie zákona. Praktická vykonateľnosť zákona je teda s otáznikom. „Sociálna poisťovňa v súčasnosti pripravuje metodické pokyny, zatiaľ je predčasné sa k tejto téme vyjadrovať. Verejnosť budeme následne aj o tejto legislatívnej zmene informovať,“ uviedol pre Nový Čas hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.