Rovnaký prípad môže nastať aj u ďalších ľudí, ktorí pracovali v zahraničí. Nezrovnalosti sa však dajú riešiť aj im predísť, uviedol pre TASR hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Martin Kontúr.
SP podľa hovorcu problémy s meškajúcim vyplatením dôchodkov pre ľudí, ktorí pracovali pre zahraničné firmy, eviduje. Odporúča preto preveriť si kompletnosť údajov o priebehu zamestnaní ešte pred blížiacim sa odchodom do dôchodku.
"Ak poistenec pracoval v zahraničí, je potrebné uchovávať si najmä číslo sociálneho poistenia v zahraničí, prípadne pracovné zmluvy, respektíve vyžiadať si potvrdenia o dobách dôchodkového poistenia v zahraničí z príslušnej zahraničnej inštitúcie ešte pred podaním samotnej žiadosti o dôchodok. Vybavovanie dôchodku je potom rýchlejšie a efektívnejšie," uviedol Kontúr.
Množia sa však prípady, keď poistencovi, ktorému vznikol nárok na starobný dôchodok, chýbajú údaje o dôchodkovom poistení. Môže sa tak stať napríklad aj v prípade, ak počas delenia Česko-Slovenska poistenec pracoval v spoločnosti, ktorej riaditeľstvo pripadlo do Česka, o čom daný pracovník nemusel mať vedomosť.