Vetrák: Nebudem to pretláčať
Poslanec pritom aj sám priznáva, že časť novely môže byť problematická. „Nemalo by sa stávať, že vy niekomu strčíte do ruky mikrofón, následne jeho vyjadrenie zverejníte, a žaloba nepôjde na politika, ktorý to povedal, ale na médium, ktoré to zverejnilo. To by sa podľa mňa podľa tohto znenia nemalo dať,“ hovorí Vetrák, viacerí jeho oponenti však tvrdia, že presne to by sa dialo, ak by novela začala platiť.
„Ak sa to dá, tak počkáme, či túto časť bude vetovať pani prezidentka, a v tom prípade to nebudem ďalej pretláčať,“ hovorí Vetrák, ktorý by chcel v takomto prípade zorganizovať stretnutie s médiami a vypočuť si ich argumenty.
„Ak by to boli naozaj presvedčivé argumenty, tak určite touto novelou nebudem chcieť znefunkčňovať médiá. Zámerom bolo niečo iné, a síce, aby človek, o ktorom sa uvedie nepravda, za to dostal zadosťučinenie,“ uzatvára Vetrák.
Žurnalista nesmie znášať ujmu za slová politikov
Ján Füle, bývalý predseda Slovenského syndikátu novinárov
Slovenský syndikát novinárov už v polovici 90. rokov navrhoval do tlačového zákona paragraf o imunizácii informácií. Znamená to, že ak novinár uverejní informáciu, ktorá odznie na verejnom rokovaní parlamentu, mestského či miestneho zastupiteľstva, na tlačovej besede a podobne, nemôže za to novinár a médium znášať ujmu. Pán poslanec Vetrák svojím návrhom len potvrdil svoj mentálny a intelektuálny rozmer.