Násilie páchané na ženách nie je ospravedlniteľné v žiadnej situácii. Ako postupovať, ak vás napadne či pravidelne napáda váš známy? Tatiana Brnová z Občianskeho združenia Žena v tiesni radí, ako sa zachovať počas útoku a po ňom.
Zo štúdie Agentúry Európskej únie pre základné práva, ktorá bola robená na vzorke 40 000 žien v 28 členských štátoch EÚ vrátane Chorvátska vyplynulo, že násilie od akéhokoľvek muža zažila počas svojho života každá tretia slovenská žena. Podľa prieskumu IKEA takmer polovica (48 %) opýtaných si myslí, že za násilie v partnerských vzťahoch sú zvyčajne zodpovedné aspoň čiastočne aj obete partnerského násilia.
Jedna štvrtina (25 %) respondentov sa dokonca čiastočne stavia na stranu násilníka a súhlasí s vyjadrením, že je pochopiteľné, že muži sú niekedy násilní, pretože sú zodpovední za všetky finančné záležitosti rodiny. „Zľahčovanie, ospravedlňovanie násilia a prenášanie zodpovednosti a viny na ženy zažívajúce násilie sú stratégie, ktoré sú súčasťou násilného správania,“ popisuje Dušana Karlovská z mimovládnej organizácie Fenestra a zdôrazňuje: „Za násilie je vždy zodpovedný ten, kto sa ho dopúšťa!“ Tatiana Brnová z Občianskeho Združenia Žena v tiesni radí, ako sa zachovať počas a po útoku.