Predseda Národnej rady SR šokoval celé Slovensko priznaním, že svoju expartnerku Barboru Richterovú zbil. Incident má viacero rôznych verzií, rôzni účastníci ho rôzne opisujú, avšak facky sú všade. Práve k tým sa Kollár verejne priznal.
Dôležité kontakty
- Polícia - linka 158
- Zanedbávanie starostlivosti o deti môžete nahlásiť aj na linke ústredia práce 0800 191 222.
- Ak máte podozrenie, že žena vo vašom okolí je týraná alebo inak zneužívaná, alebo ak ste samy obeťou, volajte Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212.
Ďalšie kontakty pomoci vyhľadáte
- na www.zastavmenasilie.gov.sk
- alebo na www.detstvobeznasilia.gov.sk
- poradenstvo je poskytované aj e-mailom na linkaprezeny@ivpr.gov.sk
Kam volať v zahraničí?
- Európska únia: Linka 112 je európske číslo tiesňového volania, na ktoré môžete v prípade núdze zavolať bezplatne zo všetkých krajín EÚ.
- USA: Číslo 911 je ekvivalentom našej tiesňovej linky
- Ostatné krajiny: Ak neviete o konkrétnom čísle danej krajiny, kontaktujte miestnu ambasádu.
Ako postupovať PO útoku:
Vyhľadajte lekára
- Je vhodné zaznamenať u ošetrujúceho lekára každé poranenie, ktoré vzniklo dôsledkom násilia - aj malé.
- Ak je to možné, o lekárskom ošetrení násilníkovi nehovorte.
- Správu z ošetrenia si odložte na miesto, kde ju partner alebo manžel nemôže nájsť, resp. zničiť.
Podajte trestné oznámenie
- Násilie je trestný čin! Na polícii, prokuratúre alebo súde môžete podať osobne (ústne do zápisnice) alebo písomne (prostredníctvom pošty) trestné oznámenie. Trestné oznámenie môžete podať aj elektronicky, ale v takom prípade je to potrebné potvrdiť do 3 dní, a to písomne prostredníctvom pošty alebo ústne.
- Je potrebné, aby ste vypovedali podrobne o spôsobe násilného správania vášho partnera alebo manžela, nesústreďte svoju pozornosť len na posledný incident, zdôraznite dlhodobosť násilia vo vašom vzťahu.
- Čím viac údajov a dôkazov (napr. lekárske správy o ošetrení, obrazové a zvukové záznamy, výhražné SMS-ky, poškodené veci, svedkovia udalosti) uvediete, tým je vyššia pravdepodobnosť úspešného ukončenia trestného konania. Ak ste na polícii alebo inom orgáne, vždy si pozorne prečítajte, čo podpisujete. Nevzdávajte sa vopred svojich práv, ktoré vám zákon priznáva (napr. práva preštudovať si vyšetrovací spis po skončení vyšetrovania).
Požiadajte o neodkladné opatrenie
- Pokiaľ nebol násilník zaistený, po podaní trestného oznámenia môžete podať na súd neodkladné opatrenie na zákaz vstupu násilníka do bytu alebo domu, kde došlo k spáchaniu násilností.
Ako postupovať PRI útoku:
Zavolajte si pomoc
- V prípade napadnutia volajte políciu na bezplatných telefónnych číslach 158 alebo 112.
- Ak ste napadnutá v priebehu volania na políciu, nechajte telefonát zapnutý a kričte, pokúste sa dostať k východu a utiecť.
- Pred príchodom polície neupratujte prípadné stopy po násilí - dôkazy (rozbité sklo, roztrhané oblečenie, chumáče vlasov…)