Spolupracujte s políciou
- S políciou sa snažte hovoriť bez prítomnosti útočníka.
- Zistite si mená policajtov a policajtiek, ktorí zasahovali a žiadajte si zápisnicu zo zásahu.
- Podľa zákona o Policajnom zbore môžu zasahujúci policajti vykázať násilnú osobu z bytu alebo domu a zakázať jej vstupovať do tohto obydlia po dobu 48 hodín. Doba sa predlžuje, ak na tento čas vychádza víkend alebo sviatok. V tomto čase máte možnosť podať návrh na súd na vydanie predbežného opatrenia na zákaz vstupu násilníka do bytu alebo domu. Tento návrh môžete podať na súd aj v prípade, ak policajti nevykážu násilníka z bytu alebo domu.
Odíďte
- Pokiaľ nebol násilník zaistený, snažte sa aj na krátko odísť z domu, ak je to možné. Neodchádzajte bez detí.
Nenechávajte si problém pre seba
Wiktoria Fiurášek, psychologička z poradne Mojra.cz
Hlavne o tom, čo sa vám deje, s niekým hovorte. Nebuďte na to samy. Vyhľadajte pomoc odborníkov, zavolajte na linku prvej psychickej pomoci alebo linku pomoci obetiam domáceho násilia. Uschovajte si všetky dôkazy o násilí, vyfoťte si ich a snímky nechajte vyvolať aj s dátumom. Vytvorte si bezpečnostný plán, ktorý môže zahŕňať body, ako nechať u niekoho, komu veríte, náhradné kľúče, oblečenie, doklady, financie, prípadne čas, keď bude bezpečné utiecť.
Celosvetovo funkčné gesto
Medzinárodné gesto #signalforhelp znamená žiadosť o pomoc v ťažkej situácii domáceho násilia. Obeť ho môže ľahko použiť napríklad pri videohovore bez toho, aby zanechala digitálnu stopu, alebo pri kontakte s inou osobou. Stačí zdvihnúť ruku, schovať palec do dlane a potom okolo neho ohnúť ostatné prsty.