Väčšina lokalít s vodou na kúpanie v Európe spĺňala v roku 2022 najprísnejšie normy Európskej únie o kvalite vody. Európska komisia zverejnila výročnú správu o vode na kúpanie podľa hodnotenia, ktoré zostavila Európska environmentálna agentúra (EEA).
Slovensko pri hodnotení 32 kúpacích lokalít v 19 prípadoch dostalo známku „vynikajúce“, deväť kúpalísk malo dobrú kvalitu, jedno dostatočnú, tri kúpacie lokality neboli preskúmané. Komisia upozornila, že kvalita vody v pobrežných oblastiach, ktoré tvoria dve tretiny z celkového počtu miest určených na kúpanie, je všeobecne lepšia ako vo vnútrozemských riekach a jazerách. Vnútrozemské vody sú náchylnejšie na krátkodobé znečistenie spôsobené silnými letnými dažďami alebo suchom, najmä v lete.
V roku 2022 bolo 88,9 percenta pobrežných lokalít EÚ určených na kúpanie klasifikovaných ako lokality vynikajúcej kvality. Takúto známku malo 79,3 percenta vnútrozemských lokalít. Vynikajúci štandard kvality spĺňalo vlani 95 percent vôd na kúpanie na Cypre, v Rakúsku, Grécku a Chorvátsku. Na Malte, v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a Luxembursku spĺňali všetky hodnotené vody na kúpanie aspoň minimálny štandard dostatočnej kvality.
Od prijatia smernice o vode určenej na kúpanie v roku 2006 podiel „vynikajúcich“ lokalít vzrástol. V ostatných rokoch sa ustálil na úrovni 85 – 89 percent v prípade pobrežných vôd a 77 – 81 percent v prípade vnútrozemských vôd určených na kúpanie. Vlani spĺňalo minimálne normy kvality vody 95,9 percenta všetkých vôd na kúpanie v EÚ.