Je tu nová nádej v súboji s rakovinou. Krvný test Galleri by mohol urýchliť diagnostiku pre viac ako 50 rôznych typov rakoviny, naznačuje nová vedecká štúdia. Podľa denníka The Independent test Galleri dokázal odhaliť príznaky rakoviny u 323 zo 6238 ľudí, ktorí v Anglicku alebo Walese navštívili praktického lekára s podozrením na symptómy ochorenia.
Rakovinu následne diagnostikovali u 244 z týchto 323 pacientov. Tento krvný test tak má potenciál v predstihu diagnostikovať niektoré onkologické ochorenia. V 85 %-ách pozitívnych prípadov sa dalo určiť aj pôvodné miesto výskytu rakoviny.
Test vyvinula kalifornská biotechnologická spoločnosť Grail a koniec jeho skúšobnej fázy sa očakáva koncom tohto roka. Test Galleri zisťuje fragmenty nádorovej DNA v krvnom obehu. Pri niektorých typoch rakoviny sa objavuje ešte pred citeľnými symptómami ochorenia a jeho presnosť skúmajú vedci z Oxfordskej univerzity. Galleri bol „najúspešnejší“ pri rakovine hrubého čreva (37 %), pľúc (22 %), maternice (8 %), pažeráka a žalúdka (6 %) a vaječníkov (4 %).
Úspešnosť sa líšila v závislosti od štádia ochorenia – presnejší bol v pokročilom štádiu (95 %), vo veľmi ranom štádiu to bolo „len“ 24 %. Neodhalí ani všetky druhy rakoviny a nenahrádza ani skríningové programy pre rakovinu prsníka, krčka maternice a hrubého čreva. „Štúdia je prvým krokom, ako otestovať nový spôsob čo najrýchlejšej identifikácie rakoviny. Jej skoršia detekcia je životne dôležitá a tento test by nám mohol pomôcť zachytiť viac rakoviny v skoršom štádiu a zachrániť tisíce životov,“ povedal profesor Peter Johnson, riaditeľ NHS pre rakovinu.
„Pacienti, ktorých stav je diagnostikovaný v prvej fáze ochorenia, majú až desaťkrát vyššiu šancu na prežitie v porovnaní s pacientami diagnostikovanými vo štvrtej fáze,“ uviedol v roku 2020 profesor Vladimír Janout z Univerzity Palackého v Olomouci.