Možno mnohých ľudí prekvapí, že vzácne a zaujímavé predmety sa daria odborníkom vypátrať každý rok. „Prekvapivým objavom bolo, keď na svetlo sveta vyšla pred dvoma rokmi zbierka zosnulého majiteľa Samsungu. Bol to jeden z najväčších priemyselníkov nielen v Južnej Kórei, ale celosvetovo. Keď zomrel, štát dedičom vyrubil daň 11 miliárd dolárov. Preto musela rodina rozpredať mnoho osobného majetku - aj zbierky obrazov a mincí. Medzi nimi sme našli nádherné kremnické diela. Napríklad zlatú 10-dukátovú medailu s vyobrazením poslednej večere. Vedeli sme, že viaceré tieto kusy sa objavili ešte v 19. storočí, potom však zmizli v Ázii.“ Naopak sú predmety, pri ktorých by človek nepovedal, že majú nejakú hodnotu.
„Napríklad štvorcový medený pliešok so znakom banského mesta, ktorý objavil jeden pán náhodou po zosuve pôdy. Po čase ho prišiel dať pozrieť odborníkom u nás. To, čo vyzeralo na prvý pohľad ako podložka pod klinec, bol unikátny banský výplatný znak s erbom Banskej Bystrice s rokom 1600, pričom sa vedelo len o razbe v rokoch 1595 - 1597. Malý hrdzavý pliešok mal nakoniec hodnotu niekoľko tisíc eur,“ dodáva odborník Elizej Macho. „Prirodzene, 99 percent mincí, ktoré ľudia doma objavia, sú bežné a bezcenné veci bez historickej či inej hodnoty. Vždy sa však oplatí prísť sa poradiť s odborníkom.“
Najzáhadnejšia československá minca
Vzácny päťhaliernik z roku 1924, ktorý bol zachytený v kremnickej banke počas prvej republiky, bol vydražený za 66-tisíc eur. Ide o najzáhadnejšiu československú obehovú mincu, pretože doteraz nie je jasné, prečo bola vyrazená. Ako prezradil Elizej Macho, príprava razby mince je zahalená rúškom tajomstva. Na rok 1924 totiž nebola plánovaná žiadna razba päťhaliernika. Napriek tomu sa na zberateľskom trhu objavuje pár exemplárov päťhaliernikov s letopočtom 1924.
V osemdesiatych rokoch sa objavili ďalšie kusy, tzv. papalášske, ktoré boli údajne razené ako darček pre prominentných členov delegácií mincovne. Tie však už na sebe nesú znaky prasknutého razidla, ktoré do celého príbehu vnáša ďalšiu záhadu. Vyvolávacia cena draženého exemplára s jasným pôvodom a bez známok poškodeného razidla bola 30-tisíc eur. Cena mince v dražbe dosiahla 66-tisíc eur.
Mimoriadne falšovaná bankovka
V aukciách majú úspech nielen mince, ale aj bankovky. Príkladom je stokoruna z roku 1919, ktorej autorom je svetoznámy maliar, grafik a výtvarník Alfons Mucha. Patrila medzi najčastejšie falšované československé bankovky. Vzácny originál v nádhernom zberateľskom stave sa vydražil za 36 000 eur.