Svojou cenou prekvapil aj dukát Albrechta z Valdštejna, frýdlantského kniežaťa a generála cisárskeho vojska, ktorý bol známy svojimi vojenskými úspechmi. Po Valdštejnovej smrti prikázal cisár všetky Valdštejnove mince roztaviť a kov spracovať na razbu cisárskych mincí. Vyvolávacia cena tohto dukátu bola 20 000 eur a vydražil sa za 96-tisíc eur.
Dukáty z keltského pokladu
Aukcie dokážu niekedy prekvapiť aj skúsených odborníkov. Dukát Karla Egona Fürstenberga, na razbu ktorého bolo použité keltské zlato z najväčšieho zlatého pokladu nájdeného v Európe, sa minulý rok v aukčnom dome predal za 99-tisíc eur.
„Dukát Karla Egona Fürstenberga je veľmi vzácny a je razený z roztaveného keltského pokladu, ktorý bol objavený presne pred 250 rokmi na krivoklátskom panstve kniežaťa Fürstenberga. Vyvolávacia cena dukátu bola 10-tisíc eur a cena, za ktorú sa vydražil, prekročila naše očakávania trojnásobne,“ priznal Elizej Macho.
Zaujímavý je aj príbeh samotného pokladu keltských mincí, ktorý bol objavený pri obci Podmokly. Poklad mal údajne až 50 kg a počet roztavených mincí tak bol od 7-tisíc do 10-tisíc. Malá časť mincí sa zachovala fyzicky a ide o niekoľko desiatok kusov rozptýlených v niekoľkých európskych zbierkach. Najväčšiu zbierku podmokelských razieb má viedenský mincový kabinet a pražské Národní muzeum.