Pre účastníkov je pripravených deväť prednášok. Námety na ne poskytli absolventi predošlých ročníkov. Dozvedia sa napríklad prečo ľudia veria na čarodejníctvo, prečo nepíšeme hlaholikou či cyrilikou, alebo prečo je internet dobrý sluha ale zlý pán. Vypočujú si i prednášky o tom, ako a prečo vzniká film alebo prečo máme verejnú správu a prečo je potrebné ju zlepšovať. Prednášať budú univerzitní profesori, docenti i vedeckí pracovníci. Pripravené sú aj sprievodné podujatia, napríklad návšteva Energolandu v Mochovciach, ale i výlet loďou do múzea Danubiana. Absolvujú i kriminalistický či dabingový workshop, ale aj exkurziu v rádiu. V tlačovej správe o tom informovalo divadlo Aréna, ktoré DUK organizuje spolu s UK.
Na prezenčnú formu DUK sa možno prihlasovať prostredníctvom online formulára až do naplnenia kapacít. Na úspešné absolvovanie detskej univerzity je potrebné absolvovať minimálne päť prednášok. Po trinástykrát bude možné absolvovať aj dištančné online štúdium. Aj naň sa možno prihlasovať prostredníctvom online formulára, pričom kapacita nie je obmedzená a táto forma DUK je bezplatná. Záujemcovia musia mať 9 až 14 rokov a prístup na internet. Na úspešné absolvovanie tejto formy je potrebné nielen sledovanie prednášok, ale aj absolvovanie online testov, ktoré budú po prednáškach zverejnené na stránke www.dukonline.sk.
„Som nesmierne rád, že Detská Univerzita Komenského je u detí taká obľúbená. Počas uplynulých ročníkov ju úspešne absolvovalo 5 036 denných študentov a 2 441 online študentov. Aj toto je cesta pre našich mladých ľudí, ako sa stať novou elitou. Každý národ na svojom čele potrebuje vzdelaných ľudí,“ uviedol riaditeľ Divadla Aréna a zakladateľ projektu Juraj Kukura. Rektor UK Števček doplnil, že deti, ktoré sa rozhodnú stráviť leto vzdelávaním, robia investíciu do budúcnosti. „Pre Univerzitu Komenského je vedecký výskum rovnako dôležitý ako kvalitné vzdelávanie, a tí, ktorí už teraz zakúsia univerzitu, budú o krok vpred,“ dodal.