Najvzácnejším kúskom, ktorý výstava o koži a kožušinách ponúka, je pohrebná prikrývka z roku 1824. Múzeu sa ju podarilo reštaurovať na prelome rokov 2022 a 2023. Čo zaujímavého tam ešte uvidíte?
„Odborné ošetrenie prispelo k zachovaniu umeleckej a kultúrnej hodnoty predmetu a v súčasnosti bude možné prikrývku sprístupniť verejnosti na výstavách alebo bádateľom na štúdium. Reštaurátorské práce realizovala reštaurátorka textilu Barbora Figuli,” povedala Novému Času kurátorka Barbora Šumská, ktorá sa pristavila aj pri hlavnom cieli výstavy: „Cieľom výstavy je prezentovanie materiálu kože a kožušiny v kontexte viacerých odborov, histórie regiónu a etnológie, spôsobu remeselného spracovania.” Potrvá do 29. septembra.
Pohrebná prikrývka
- Pochádza zo zbierok Mestského múzea. Je z roku 1824. Používala sa na prikrytie rakvy počas pohrebov členov cechu alebo ich rodiny. Ušili ju z 2 vrstiev – vrchnú tvorí zamat tmavohnedej farby a spodnú tkanina plátnovej väzby, pravdepodobne ľan zafarbený na tmavomodro. Na vrchnej strane je zobrazený kríž vytvorený aplikáciou ozdobných prámikov z kovových nití, výšivky, kovových flitrov a hodvábu. Na dĺžku má 2,2 m a na šírku 1,6 m.
- Na výstave je prezentovaná obuvnícka dielňa Michaela Neubauera z Dobšinej z polovice 20. storočia. Súčasťou dielne bolo základné vybavenie ako truhla na náradie, stolík, trojnohá stolička a šijacie stroje. Na tvarovanie obuvi slúžili obuvnícke kopytá rôznych veľkostí, vysoké drevené kopytá sa využívali na výrobu sár čižiem. K základnému obuvníckemu náradiu patrilo kladivo, nôž na rezanie kože, šidlo, štikacie a napínacie kliešte, obuvnícke rašple na brúsenie, rôzne druhy dierkovačov a razidiel na výzdobu, orezávače a hladidlá. V dielni nesmeli chýbať pliešky a podkovy na podbíjanie obuvi, pätníky a obuvnícke klince.
- K zbierke kožušinových výrobkov múzea patria aj mužské kožušteky, predovšetkým z obce Rejdová. Kožuštek je krátky kožuch bez rukávov zakrývajúci chrbát a hruď, ktorý sa nosil na košeli. Bohaté zdobenie farebnou výšivkou je hlavne na chrbtovej časti, bočných stranách a na predných spodných okrajoch. Po bočných stranách zvyklo byť vyšité aj meno majiteľa.