Ruský prezident Putin (70) tak navonok zvíťazil, ostal však oslabený. Nielen tým, že Prigožinovi žoldnieri tak ľahko postupovali Ruskom a režim sa im nevedel účinne postaviť, ale aj tým, že dohodu musel za neho vyrokovať niekto iný.
Čo sme videli
- Prigožin vyhlásil, že tábory jeho žoldnierskej skupiny vagnerovcov napadla ruská armáda delostrelectvom a vrtuľníkmi. Okamžite sa vydali na pochod a bez boja obsadili Rostov na Done na juhu Ruska. Odtiaľ vyrazili na sever, obsadili Voronež a ďalšie mestá a dostali sa na menej ako 200 km k Moskve. Na zemi nenarazili na takmer žiadny odpor, po ceste, ktorá mala viac ako tisíc km, museli prekonávať len zátarasy na cestách. Zahynulo 15 ruských vojakov, z toho 12 letcov. Vagnerovci totiž zostrelili jedno lietadlo a šesť vrtuľníkov. Serióznejšie obranné opatrenia budovala ruská armáda až tesne pri Moskve.
Čo bolo v pozadí
Prigožin sa na túto akciu jednoznačne dlhšie pripravoval. Americké tajné služby videli, že zhromažďuje svojich vojakov, zásoby a muníciu na okupovanom ukrajinskom území pri hraniciach s Ruskom. Pre Prigožina bolo neprijateľné, aby sa podriadil kontrole ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, ktorého dlho obviňuje z neschopnosti. V tomto zmysle informovala rozviedka aj amerického prezidenta Joea Bidena, že Prigožin chystá pokus o prevrat. Aj koordinovaný postup na Rostov z rôznych smerov a rýchle obsadenie kľúčových bodov svedčí o starostlivom naplánovaní akcie.