„Planetárium by zostalo majetkom developera a mesto by nemalo žiadny, alebo iba minimálny dosah na služby, ktoré by v rámci planetária a mediátéky developer ponúkal. Nemalo ísť o hvezdáreň na pozorovanie hviezd, ale o budovu určenú na projekciu a prezentáciu oblohy. S developerom sa podarilo vyrokovať nové podmienky. Mesto môže získať od developera zdroje v hodnote takmer 11 mil. eur, ktoré budú investované do projektu premostenia Staromestskej ulice - Plató Staromestská. Časť financií bude určená aj na prípravu projektu novej kultúrnej a spoločenskej sály, ktorá po zbúraní PKO v Bratislave chýba. Namiesto planetária za približne 8 mil. eur, ktoré by mesto ani nevlastnilo a developer by ho podľa vlastných zámerov komerčne zhodnocoval, sa preinvestuje 11 mil. eur do majetku mesta,“ uviedla hovorkyňa. Wachter však považuje argumenty mesta za scestné.
„Vďaka moderným projektorom to však už v súčasnosti zďaleka nie je len o premietaní hviezdičiek. Panoramatickým spôsobom je možné zobraziť čokoľvek. Okrem toho v procese projektu bola oslovená aj medzinárodná komunita planetárií na konzultácie. Odstúpenie od projektu bude medzinárodná blamáž, keď ani po desaťročiach predstavitelia hlavného mesta nedokážu rozpoznať význam populárneho vzdelávania verejnosti,“ uzavrel. Mesto bude o dodatku rozhodovať vo štvrtok na zastupiteľstve.
Vyjadrenie developera J&T REAL ESTATE, a.s.
Po celý čas prípravy projektu River Park 2 postupujeme v súlade s našimi záväzkami voči Hlavnému mestu SR Bratislava. Zrekonštruovali sme na vlastné náklady časť nábrežnej promenády a spracovali sme projekty pre územné aj stavebné konanie pre planetárium a mediatéku ako súčasti polyfunkčného komplexu. Myšlienka postaviť na nábreží Dunaja v Bratislave planetárium vznikla v roku 2015. Odvtedy sme urobili všetko pre úspech tohto zámeru, máme pripravenú a prerokovanú dokumentáciu pre všetky stupne úradných procesov potrebných pre povolenie stavby.
Na základe požiadavky magistrátu sme súhlasili s dodatkom k dohode, ktorá upravuje vzájomné vzťahy súvisiace s investičným projektom na nábreží Dunaja. V rámci pokračovania River Parku tak vznikne námestie so vzrastlou zeleňou. Súčasťou dodatku je aj peňažné plnenie na realizáciu projektov Hlavného mesta SR Plató a Živé námestia, ktoré je adekvátnou náhradou za investičné a prevádzkové náklady na planetárium a mediatéku.
Projekt River Park 2 vychádza z koncepcie River Parku, ktorá sa osvedčila. Rozšíri polyfunkčný komplex a na obľúbenú nábrežnú promenádu prinesie nové gastro, malé obchody, služby, zelené námestie, bývanie a kancelárie. Zachovávame koncepciu otvoreného verejného priestoru, vytvoríme pokojné vnútorné nádvoria a zároveň plnohodnotnú mestskú promenádu tak, ako ju poznáme z mnohých miest z celého sveta. Navrhujeme ponechať nábrežnú promenádu pre zmiešaný pohyb. Vznikli by tak priestory pre bezpečný pohyb rovnako pre cyklistov ako aj pre chodcov či bežcov.
Mohlo by sem chodiť 200-tisíc ľudí ročne
Peter Wachter, OZ Slovenské planetáriá
Planetárium nie je okrajová zábava pre pár nadšencov, ale vysoko navštevovaná základná služba pre obyvateľov regiónu. Bratislava je výnimkou z pravidla, keďže všetky veľké mestá v Európe majú svoje planetáriá. Pomáha podchytiť mladú generáciu, aby mali miesto, kde môžu rozvíjať svoje schopnosti a rodičia budú vedieť, že ich deti využívajú čas zmysluplne a sú v bezpečí. Poskytnúť rodičom, školám a deťom túto možnosť je aj úlohou mesta. Konzervatívny odhad je postavený na predpoklade návštevnosti min. stotisíc divákov ročne (podľa postupnej nábehovej krivky). V nasledujúcich rokoch mierime na 150- až 200-tisíc návštevníkov ročne.