„Pokiaľ nevyvinieme komplexnú diagnostiku a liečbu dlhého covidu, nikdy sa z pandémie skutočne nezotavíme,“ povedal Kluge, prízvukujúc, že starší ľudia, osoby so základnými ochoreniami a oslabenou imunitou by sa naďalej mali očkovať.
Zatiaľ čo väčšina ľudí sa z COVID-19 zotavila v priebehu niekoľkých týždňov po nákaze, niektorí ľudia stále hlásia únavu, dýchavičnosť, zmätenosť, zábudlivosť či nedostatok sústredenia. Kluge vysvetlil, že podľa štatistík odborníkov z Washingtonskej univerzity v európskom regióne WHO, ktorý pokrýva 53 krajín a má viac ako 900 miliónov obyvateľov, mohol za posledné tri roky zažiť dlhý covid každý tridsiaty človek.
V Európe „COVID-19 využil epidémiu chorôb vrátane rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a chronických pľúcnych chorôb, ktoré predstavujú 75 percent úmrtnosti“, povedal tiež Kluge. Osoby s takýmito chorobami podľa neho boli a stále sú zraniteľnejšie voči závažnejším formám ochorenia.
V máji WHO po viac ako troch rokoch oznámila, že už neklasifikuje COVID-19 ako globálnu núdzovú situáciu. Upozornila však, že pandémia sa ešte neskočila, pričom poukázala na nedávny nárast nákaz v juhovýchodnej Ázii a na Blízkom východe.