V Európe ako členská krajina Európskej únie vlastne nemáme problém, najmä ak ovládame aspoň jeden svetový jazyk. Čo však vo vzdialenejších a politicky rizikovejších destináciách? Kedy môžeme kontaktovať veľvyslanectvá a konzuláty a žiadať o pomoc? Sú situácie, keď vám slovenské zastuptieľstvo môže pomôcť a keď nie.
Čo skontrolovať pred cestou
1. cestovné doklady
- skontrolujte si platnosť dokladov.
- prekračovať hranice mimo Schengenu bez dokladov nie je možné.
- praktické je mať so sebou kópiu cestovného dokladu či už v papierovej alebo digitálnej forme, pre prípad, že by došlo ku krádeži alebo k strate pasu.
2. podmienky vstupu
- skontrolujte nielen podmienky vstupu danej krajiny, ale aj leteckej spoločnosti.
- pri cestách do krajín Blízkeho východu je dôležité poznať špecifiká krajiny - týka sa to napríklad obliekania či pitia alkoholu.
- niektoré štáty v latinskej Amerike a v Ázii ešte stále vyžadujú potvrdenia na COvid-19, napr. Čína, Kórejská republika a Thajsko.
3. cestovné poistenie
- Je dobré sa poistiť pre prípad úrazu. Veľvyslanectvo vám síce sprostredkuje pomoc, ale nezaplatí za vás náklady na liečenie.
4. Splnomocnenie
- Pri cestách detí bez sprievodu rodičov je potrebné mať vyplnený formulár alebo splnomocnenie rodičov, že dospelí, ktorí dieťa sprevádzajú, na to majú oprávnenie.
5. Kam radšej necestovať
- Jemen, Afganistan, Ukrajina, Moldavsko, Bielorusko, Ruská federácia. Celý zoznam krajín nájdete na webe ministerstva.