Pravekí kanibali patrili k druhom ako Homo erectus alebo Homo habilis, predchodcom moderného človeka Homo sapiens. Rytiny dokazujú na to, že ľudský kanibalizmus bol bežný oveľa skôr, ako sa predpokladalo. V niektorých oblastiach sveta pretrval až do začiatku tohto storočia.
Antropológovia sa však domnievajú, že už v praveku ľudia uprednostňovali ako zdroj mäsa iné druhy cicavcov. Lovili antilopy a zbierali ovocie, listy a hmyz. Keď nastali ťažké časy a zdroje bielkovín sa stali nedostatočnými, začali loviť svojich susedov alebo konzumovali mŕtvoly zo smrtiacich potýčok či telá usmrtené šelmami.
Pri skúmaní holennej kosti nájdenej v Keni a uloženej v múzeu v Nairobi, antropológovia našli stopy po uhryznutí šabľozubým tigrom a deväť stôp po ľudských nástrojoch. Rany boli v mieste, kde sa lýtkový sval pripájal ku kosti, čo podľa odborníkov svedčí o tom, že na kosti pracoval zručný mäsiar.
"Zdá sa najpravdepodobnejšie je, že mäso z tejto nohy bolo zjedené, nie však v rámci rituálu, ale ako obživa v ťažkých časoch. Táto kosť je teda najstarším dôkazom kanibalizmu alebo prenasledovania jedného druhu človeka iným druhom človeka," domnieva sa doktorka Briana Pobinerová zo Smithsonovho prírodovedného múzea vo Washingtone.