A slovenská ekonomika je na takúto hrozbu podľa analytikov VÚB banky mimoriadne exponovaná. Podľa analýzy OECD je až 33 % všetkých pracovných miest na Slovensku vysoko automatizovateľných, najviac spomedzi 32 skúmaných krajín. A to bola analýza z roku 2018.
Medzitým sme konfrontovaní s nastupujúcou generatívnou umelou inteligenciou (GenAI), ktorá na rozdiel od predchádzajúcich technológií môže nahradiť nielen manuálne či jednoduché kancelárske práce, ale aj profesionálne pracovné miesta, od účtovníkov či analytikov až po všeobecných lekárov. V prípade USA napríklad Goldman Sachs odhaduje, že približne dve tretiny všetkých povolaní sú vystavené určitému stupňu automatizácie. A z týchto vystavených povolaní má štvrtina až polovica celkovej práce potenciál byť v budúcnosti ľahko automatizovaná pomocou AI.
Ako sa ďalej uvádza v analýze VÚB, umelá inteligencia však zároveň aj nové pracovné miesta vytvorí. Navyše, väčšina pracovných miest a odvetví je vystavená automatizácii len čiastočne, a preto je podľa analytikov pravdepodobné, že ich AI skôr doplní než nahradí. Čistý dopad na celkový počet pracovných miest v globálnej ekonomike tak môže byť podľa nich aj pozitívny. Podobne, ako to bolo s nástupom iných technológií nahrádzajúcich či uľahčujúcich ľudskú prácu.
K takémuto záveru dospeli analytici Goldman Sachs, ale aj britský magazín The Economist. „V minulosti sa už viackrát stalo, že si ľudia mysleli, že pracovné miesta budú v dôsledku inovácií nadbytočné a globálna ekonomika sa napriek týmto nepriaznivým prognózam zvyčajne tešila čistému prírastku pracovných miest,“ vysvetľujú analytici VÚB. Profesor David Autor vyčíslil, že 60 % dnešných pracovníkov je zamestnaných v povolaniach, ktoré v roku 1940 ani neexistovali. To znamená, že viac ako 85 % rastu zamestnanosti za posledných 80 rokov tvorili nové pozície vytvorené práve vďaka rozvoju nových technológií.